“Клеїти можна не лише дівчат у клубі”: у Тернополі через сексистську вивіску звернулися до Держпродспоживслужби

Дата: 27 Березня 2025
A+ A- Підписатися

У Тернополі юристка Ірина Федотова звернулася до Держпродспоживслужби через вивіску на будинку з написом “Клеїти можна не лише дівчат у клубі”. Жінка помітила рекламу, сфотографувала її та надіслала скаргу.

Про це пише “Суспільне Тернопіль”. 

Фото: “Суспільне Тернопіль”

Федотова розповіла, що чекала відповіді приблизно місяць. У листі від Держпродспоживслужби йшлося, що вивіску демонтували, а на того, хто її розмістив, накладуть штраф. За її словами, вона не зверталася до власників магазину, бо не знала, як їх знайти – це невелика місцева мережа, і прості пошуки в інтернеті нічого не дали. Скарга містила лише адресу магазину без вказівки відповідальної особи, а служба сама розібралася в ситуації.

Як уточнила юристка, рекламу прибрали, а рекламодавець отримав штраф у розмірі 3400 гривень. Крім того, вона зазначила, що на крузі біля вулиці Вояків дивізії “Галичина” є білборд з написом “Замов мене” та реклама шиномонтажу з жіночими зображеннями на виїзді з міста.

Фото: “Суспільне Тернопіль”

Завідувач сектору контролю за рекламою Держпродспоживслужби в Тернопільській області Дмитро Рабченюк розповів, що зараз шукають замовників цих рекламних плакатів. Він пояснив, що служба надіслала запит до міської ради, щоб дізнатися, хто розміщує ці оголошення, тобто хто є власником білбордів. Рабченюк додав, що деякі рекламні агентства підписали стандарти, які забороняють подібну рекламу, і зобов’язалися їх дотримуватися. Наприклад, зображення напівоголеної дівчини для реклами спідньої білизни не вважають порушенням, але якщо зв’язок із товаром відсутній, рекламу визнають дискримінаційною за ознакою статі.

Кореспонденти “Суспільного” зв’язалися з власниками білбордів. Двоє з них відмовилися коментувати ситуацію. Натомість Максим Резанович, власник компанії з продажу автомобілів, пояснив, що сам придумав рекламу. Він розповів, що не вважає її сексистською, бо зображення жінки біля авто, на його думку, не несе негативу – це просто спосіб привернути увагу та підвищити впізнаваність бренду. За його словами, фраза “Замов мене” стосується автомобілів, а не жінок.

Фото: “Суспільне Тернопіль”

Голова Тернопільського відокремленого підрозділу індустріального гендерного комітету з реклами Тетяна Борисова зазначила, що подібна реклама є дискримінаційною. Вона пояснила, що у ній жінок зображують як об’єкт, який можна замовити чи купити, що прирівнює людину до товару. Це суперечить статті 1 Закону України про рекламу. Борисова додала, що жіночі образи часто використовують у рекламі товарів для чоловіків, таких як шиномонтаж чи станції техобслуговування.

Дмитро Рабченюк зазначив, що у 2024 році в області зафіксували одну дискримінаційну рекламу, а у 2025 році на розгляді перебувають шість таких випадків.

Нагадаємо, що торік на початку жовтня в різних містах України з’явилася рекрутингова реклама Третьої штурмової бригади. На більшості білбордів зображені жінки з військовими чи без них і написано: “Я люблю Третю штурмову”. Реклама викликала неоднозначну реакцію з боку українців. У мережі дехто висловлював обурення цим маркетинговим ходом, називаючи його недоречним. Водночас є люди, які вважають, що реклама досягла своєї цільової аудиторії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter