Казахстанську активістку Жанару Ахметову звільнили з-під варти у залі суду

Дата: 22 Листопада 2017
A+ A- Підписатися

Сьогодні Шевченківський районний суд Києва звільнив з-під варти Жанару Ахметову, екстрадиції якої домагається Казахстан. Її віддали на поруки народній депутатці від БПП Світлані Заліщук.

Як передає кореспондент Центру інформації про права людини, таким чином, суд задовольнив позов захисту, який оскаржував її арешт. 

Рішення Апеляційного суду Києва оскарженню не підлягає.

Під час судового засідання Світлана Заліщук сказала, що ув’язнення активістки є непропорційним з огляду на те, у неї 10-річний син.

“Особливо у час, коли Україна бореться за своїх політв’язнів, коли Надію Савченко називали убивцею, коли нашого Олега Сенцова називають терористом, коли у нашого депутата Рефата Чуборова так само була червона картка в базі Інтерполу. У нас в Україні є свій досвід, як використовували червону картку для політичних переслідувань”, — сказала вона судді.

Захист Жанари Ахметової вважає, що суд першої інстанції виніс свою ухвалу без врахування Європейської конвенції про видачу правопорушників та без будь-якої оцінки доводів захисників. 

Суд цікавився у прокурора, чи враховувала прокуратура долю 10-річного сина опозиційної активістки, клопотаючи про екстрадиційний арешт. Прокурор зауважив, що її сина Ансара передали друзям Жанари.

Нагадаємо, казахстанська опозиційна активістка Жанара Ахметова була затримана в Києві за запитом Казахстану. 24 жовтня суд ухвалив рішення про тимчасовий арешт Ахметової на 18 діб. Згодом, 8 листопада, Апеляційний суд Київської області скасував це рішення і визнав, що немає підстав для тимчасового арешту Ахметової.

У свою чергу Шевченкіський районний суд Києва прийняв рішення про екстрадиційний арешт Ахметової строком на 60 діб. Суд зазначив, що якщо сторона захисту подасть апеляцію, то це рішення вступить в силу після розгляду апеляції. Адвокати подали апеляцію.

7 листопада збігав термін тимчасового арешту активістки, вона мала бути звільнена із СІЗО. Однак у цей день суддя Л. Щебуняєва видала роз’яснення, яке суперечить попередньому рішенню суду. Згідно роз’яснення, ухвала про застосування екстрадиційного арешту “підлягає негайному виконанню після її оголошення, не зважаючи на те, що судове рішення не набрало законної сили”.

10 листопада мав відбутися розгляд апеляції на застосування екстрадиційного арешту. До суду прибули народні депутати Мустафа Найєм, Олена Сотник, Світлана Заліщук, Вікторія Войціцька, які висловили готовність узяти Ахметову на поруки. Однак судове засідання було перенесено, оскільки, як зазначили адвокати, прокуратура не дала дозволу на доставку Ахметової до суду.

Цей випадок став третім, коли правоохоронні органи не дозволили вивіз Ахметової із СІЗО, тим самим зриваючи судові засідання та не даючи їй змоги оскаржити арешт.

Справу Жанари Ахметової обговорили на засіданнях двох комітетів Верховної Ради – Комітету з питань прав людини та Комітету з питань свободи слова. Міжфракційне об’єднання депутатів “ЄвроОптимісти” наполягає, що справа Ахметової має політичний контекст, а її екстрадиція буде суперечити Конвенції про статус біженців і Європейській конвенції про видачу.

На захист Ахметової висловилися і ряд громадських організацій, таких як “Репортери без кордонів”, Федерація рівноправних журналістів Казахстану, Казахстанське міжнародне бюро з прав людини, казахстанська правозахисна організація “АР.Рух.Хак”. Офіс українського Омбудсмана моніторить дану справу.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter