“Юро, виходь!”: активісти під ГПУ вимагають оголосити підозри замовникам убивства Гандзюк
У Києві під стінами Генеральної прокуратури зібрались активісти з вимогою оголосити підозри замовникам убивства херсонської активістки Катерини Гандзюк.
Про це повідомляє кореспондентка Центру прав людини ZMINA.
Активісти розгорнули плакати з іменами ймовірних замовників убивства – голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва та його заступника Євгена Рищука. Мітингувальники написали на асфальті під відомством “Вимагаємо вироків замовникам!” і скандували “Юро, виходь!” та “Хто замовив Катю Гандзюк?”.
“Хоча виконавцям вже оголосили вироки, але ми розуміємо, що першочергова задача — це покарати замовників. Бо поки вони на волі, то можуть вільно замовляти вбивства активістів чи журналістів і доти буде небезпечно займатися громадською дільністю. Бо неофеодали не сприймають критику, на критику вони реагують силовими методами”, – прокоментував Центру прав людини ZMINA учасник акції Назарій Кравченко.
Порядок під ГПУ, як видно на відео журналіста Богдана Кутєпова, охороняли правоохоронці.
Як відомо, нещодавно Покровський районний суд Дніпропетровської області оголосив вирок п’ятьом виконавцям нападу на херсонську активістку та керівницю справами Херсонського міськвиконкому Катерину Гандзюк. Координатор групи виконавців нападу Сергій Торбін отримав шість із половиною років ув’язнення за “підбурення і пособництво”, безпосередній нападник Микита Грабчук – рівно шість, двоє співучасників Володимир Васянович та В’ячеслав Вишневський – по чотири роки. Віктор Горбунов, який купував сірчану кислоту, але не перебував безпосередньо на місці скоєння злочину, – три роки. Також суд стягнув по 50 тисяч гривень штрафу з кожного обвинуваченого як компенсацію за залучення експертів.
Нагадаємо, що в організації нападу на Гандзюк Генпрокуратура в лютому висунула підозру голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру з мотиву особистої неприязні через її активну громадську діяльність, яка могла підірвати його ділову репутацію. Наразі в межах запобіжного заходу він перебуває на волі з електронним браслетом, а прокуратура продовжує збирати проти нього докази.
У грудні 2018 року було висунуто підозру колись судимому за серійне вбивство Олексію Левіну, який, за версією слідства, був посередником між Мангером та групою виконавців на чолі вже із засудженим Торбіним. Левін із серпня 2018-го переховується за кордоном.
Восьмим і наразі останнім фігурантом у справі, якому висунуто підозру, є експомічник народного депутата від БПП Миколи Паламарчука Ігор Павловський. Після п’ятимісячного утримання в СІЗО його відпустили під домашній арешт, а звинувачення у співучасті в злочині перекваліфікували на приховування злочину. Активісти ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?” наполягають, що на лаві підсудних як замовники злочину також мають опинитися вже колишній голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв та його заступник Євген Рищук.
ДОВІДКА. Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою 31 липня 2018 року, а 4 листопада внаслідок хімічних опіків 40% тіла вона померла. У перші дні після нападу поліція затримала непричетного до злочину місцевого мешканця Херсона Миколу Новікова. У результаті журналістського розслідування і подання алібі чоловіка його відпустили, а в другій половині серпня арештували п’ятьох справжніх виконавців.