Європейські експерти розкритикували закон про Національну поліцію

Дата: 22 Вересня 2015
A+ A- Підписатися

Серед зауважень – збереження в системі МВС закладів охорони здоров’я, невизначеність повноважень і чіткої структури підрозділів поліції.

Про це повідомив на “Європейській правдіОлександр Банчук, експерт Центру політико-правових реформ.

За його словами, нові закони про Національну поліцію та “Про органи внутрішніх справ” перед ухваленням були проаналізовані експертами Ради Європи, в результаті чого з’явилися Коментарі Генерального директорату з прав людини та верховенства права РЄ.

Закон “Про органи внутрішніх справ” зазнав критики з боку європейських та українських експертів, наслідком чого стало ветування президентом України.

Закон про Національну поліцію визнаний “детальним і комплексним документом, зокрема, що стосується кадрових питань“. Однак і до нього в європейських експертів знайшлося 29 зауважень і рекомендацій.

Серед зауважень – збереження в системі МВС закладів охорони здоров’я, відсутність визначення повноважень і чіткої структури підрозділів поліції. На думку експертів, варто конкретизувати структури, що входять до складу центрального органу управління поліції. Адже надмірна концентрація влади в руках керівника Національної поліції не відповідає “розвитку демократичної культури в українській поліції”.

Також експерти звернули увагу на те, що не на всі посади поліцейські обираються за конкурсом. Підвищення у званні та інші форми просування поліцейських по службі Рада Європи рекомендує здійснювати на конкурсній основі.

Збереження мілітарних спеціальних звань – генералів, полковників, майорів, лейтенантів – йде врозріз з європейською тенденцією до формування цивільного характеру поліцейської служби, зауважують експерти.

Зазначено, що президент України має “значні і надмірні повноваження“, зокрема, може присвоювати звання генерала поліції, хоча не повинен мати до неї стосунку як  до цивільного органу. 

Зауваження були висловлені до процедури вилучення майна, обмеження пересування особи та проникнення до приватного володіння. Потрібно також визначити строки зберігання інформації у базах даних поліції (для адміністративних правопорушень – не більше року) та уточнити підстави здійснення перевірки документів. 

Формулювання щодо принципів застосування поліцією вогнепальної зброї не завжди відповідають правилу, згідно з яким вона має використовуватись при загрозі життю чи серйозної травми поліцейському або іншій особі. Є проблемою також дозвіл застосовувати зброю без попередження, і те, що для відвернення небезпеки життю поліцейського дозволено стріляти в нижню частину тіла людини.

З’явилася нова норма, за якою забороняється використання водометів при температурі повітря нижче +10. Але водночас відсутнє зазначення максимально можливого тиску вивільнення води, а від цього залежить рівень ушкоджень людей, зазначають європейські експерти. 

Олександр Банчук наголошує, що про всі ці недоліки говорили під час доопрацювання законопроекту до другого читання, але парламентська більшість до позиції українських експертів не дослухалася. На думку експерта, потрібно внести до закону про Національну поліцію зміни відповідно до європейських стандартів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: