ЄСПЛ визнав використання тітушок проти мирних акцій протиправним

Дата: 18 Червня 2019
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини констатував порушення Європейської Конвенції з боку української влади в справах щодо подій 2010 року, у яких уперше в історії України для розгону активістів влада застосувала так званих тітушок.

Про це повідомляє Українська Гельсінська спілка з прав людини. 

Своїм рішенням ЄСПЛ наголосив, що Україна порушила:

  • статтю 3 Конвенції стосовно відсутності належного розслідування подій з боку правоохоронних органів;
  • статтю 6 Конвенції (“Право на справедливий суд)” в справах заявників, яких було притягнуто до адміністративної відповідальності;
  • статтю 11 Конвенції щодо притягнення до адміністративної відповідальності двох заявників, яким було призначено терміни адміністративного арешту.

Експерти УГСПЛ додали, що в цьому разі ЄСПЛ на міжнародному рівні вказав на неприйнятність використання приватних охоронних агентів задля розгону мирних зібрань. Влада не змогла належним чином організувати розділення відповідальності з дотримання порядку поміж муніципальною охороною та міліцією, що також дало б змогу ідентифікувати персонал задіяних охоронних фірм; забезпечити дотримання правил щодо адекватного ідентифікування осіб, яким дозволено застосовувати силу, і розтлумачити рішення міліції щодо невтручання у спосіб, який би дозволив контролювати зіткнення.

Як відомо, вперше в Україні спортивних молодиків, які зривали мирні акції, влада застосувала ще 2010 року в Харкові. Тоді для розгону мирної ходи було застосовано агресивно налаштованих “цивільних”. Цього дня в місті почалося знищення дерев у парку імені Горького.

“Лісоруби при підтримці “спортсменів” на очах міліції активно застосовували насильство щодо протестувальників, після чого останніх затримувала міліція та притягувала до адміністративної відповідальності. Багато активістів отримали строки ув’язнення та відбували покарання в установах міста Харкова”, – розповідають правозахисники. 

Вадим Тітушко

Уже за три роки групи найманців отримали свою назву – “тітушки”. Термін пішов від прізвища спортсмена з Білої Церкви Вадима Тітушка: у травні 2013-го він напав на журналістів Ольгу Сніцарчук та Владислава Соделя. Випадок став показовим, адже напад зафіксували фотографи. Згодом ці світлини стали основним доказом провини Тітушка в суді. 

Наприкінці 2013 року влада почала використовувати групи молодиків проти активістів Євромайдану і термін набув масштабного розголосу в медіа, а згодом навіть з’явився у вікіпедії дев’ятьма різними мовами. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: