Експерти виступили проти скасування презумпції невинуватості

Дата: 08 Травня 2015
A+ A- Підписатися

Експерти розкритикували намір Кабміну скасувати презумпцію невинуватості щодо адміністративних правопорушень.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.

Міністр МВС Арсен Аваков заявив, що нова патрульна служба в Києві повинна працювати за презумпцією правоти поліцейського. “Думка у нас така була – якщо поліцейський зупинив машину і поставив цій машині порушення, то спочатку підкоряйся, а потім оскаржуй, а не навпаки – ви доведіть, що це я. Тобто, презумпція правоти поліцейського… Без цього об’єктивно працювати неможливо”, – передає слова міністра ЛІГАБізнесІнформ.

До слів голови МВС прем’єр-міністр Арсеній Яценюк додав, що презумпція невинуватості громадянина, прописана в Конституції, стосується виключно кримінальних злочинів.

“Треба відрізняти кримінальну та адміністративну відповідальність… Це не стільки юридичне питання, скільки політичне. З юридичної частиною ми швидко розібралися. Тут немає взагалі дискусії. Презумпція невинуватості по адмінвідповідальності взагалі не існує по Конституції”, – зазначив він.

Законопроектом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху” (№2562) принцип презумпції невинуватості скасовується для всіх, хто притягається до адміністративної відповідальності, а не лише для порушників правил дорожнього руху. Це порушує, на переконання експертів, стандарти прав людини та Конституцію України.

Кодекс про адміністративні правопорушення містить, окрім штрафів, такі серйозні санкції, як адміністративний арешт, виправні роботи, арешт на гауптвахті. Справи про майже всі правопорушення у цій сфері розглядатимуться поліцейськими, а не судом. Відтак відсутність презумпції невинуватості відкриває практично безмежний простір для зловживань з боку працівників поліції, переконані фахівці.

Експерт групи з реформування органів правопорядку Реанімаційного пакету реформ Олександр Банчук переконаний, що українські платники податків заплатять велику суму, якщо влада реалізує свої наміри.

“Відповідно до принципів адміністративної юстиції є принцип винуватості суб’єкта владних повноважень, якщо оскаржувати його дії. Наявність адміністративної юстиції – це невід’ємна складова існування принципу європейського права в демократичному суспільстві. Хотів би, щоб керівники уряду розуміли: як тільки буде затверджено положення про те, що презумпція невинуватості не діє в українському законодавстві про адміністративні правопорушення, це буде означати, що кожного року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) отримуватиме щонайменше 40 тисяч заяв від українців. І держава програє їх. Чому? Тому що в розумінні ЄСПЛ справи, де є адміністративний арешт і громадські роботи, а до таких видів наших стягнень притягнено 28 тисяч і 10 тисяч людей відповідно, це справи про кримінальне обвинувачення. Відповідно до параграфу 2 ст. 6 Європейської Конвенції у справах про кримінальне обвинувачення повинна діяти презумпція невинуватості. І це означає, що ми програємо ці справи”, – пояснює Олександр Банчук.

Він підказує законодавцям прибрати презумпцію невинуватості лише у справах про порушення правил дорожнього руху, де відбувається фото і відеофіксація.

Керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко наголошує, що влада досі не реформувала кримінального та адміністративного законодавства про адміністративну відповідальність.

“Напевно, хтось десь в зарубіжній літературі про адміністративне право прочитав, що там дійсно немає в багатьох країнах зафіксованого принципу презумпції невинуватості щодо адміністративних правопорушень. Тільки ж почитайте, що таке адміністративні правопорушення у тих країнах! В той час коли законопроект про реформування українського кримінального та адміністративного законодавства розроблено щонайменше сім років тому. З 2008 року лежить законопроект про внесення змін в Кримінальний Кодекс щодо кримінальних правопорушень, який виокремлює з Кодексу про адміністративну відповідальність те, що має бути у сфері кримінального права і щодо чого обов’язково має бути презумпція невинуватості: дрібна крадіжка, хуліганство і т. д. Цей закон ми не можемо вже сім років донести до Верховної ради, аби його хтось вніс. В уряду на нього постійно немає часу, депутати кажуть: “Та без уряду це все одно без толку – його вносити”. І в результаті він продовжує лежати”, – обурюється Ігор Коліушко. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: