Експерти вимагають евакуації інтернатів із зони АТО

Дата: 17 Квітня 2015
A+ A- Підписатися

На Донбасі 80% підопічних інтернатів були евакуйовані в райони, що перебувають на відстані артилерійського удару.

Як повідомляють у Харківському інституті соціальних досліджень, до початку бойових дій на сході України, в установах Міністерства соціальної політики (будинки-інтернати, дитячі будинки-інтернати, територіальні центри соціального обслуговування, будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів, пансіонати ветеранів війни та праці, психоневрологічні інтернати) перебувало більше 10 000 підопічних.

Вони не були вивезені не тільки з причини військової агресії, а й через рішення уряду України про припинення фінансування соціальних виплат на територіях, непідконтрольних Україні, та через нездатність налагодити комунікацію з владою непідконтрольних територій та представниками Росії, які займаються там гуманітарними питаннями.

Експерти стверджують, що момент для вивезення людей з непідконтрольних територій вже втрачено: евакуацію потрібно було проводити влітку, коли конфлікт був ще не таким сильним, а противник був більш договороздатним.

Дані волонтерських груп свідчать про те, що ситуація в соціальних установах регіону критична: значна частина персоналу поїхала, ліки практично відсутні, запасу їжі немає, є перебої з водою і електрикою. Це негативно впливає на якість життя підопічних і веде до зростання смертності.

Згідно з даними Міністерства соціальної політики з Донецької та Луганської областей на 26 березня 2015 було евакуйовано 1751 осіб із соціальних установ та 1425 було розміщено в межах тих же областей. Це означає, що 80% евакуйованих людей залишаються в зоні, близькій до бойових дій, на відстані артилерійського удару“, – повідомляють в Харківському інституті соціальних досліджень.

Через відсутність спеціальної програми подальшої евакуації люди змушені перебувати в переповнених установах Донбасу, незважаючи на те, що в інших регіонах країни достатньо вільних місць у таких установах. На думку експертів, потрібен єдиний орган, який займатиметься соціальними установами в зоні бойових дій та організовуватиме евакуацію державного масштабу, яка вимагає значних ресурсів, гуманітарних коридорів, спеціальної техніки, медичних фахівців і психологів.

Те, що установи перебувають на балансі місцевої влади, не є виправданням.

Міністерства відповідають за своїх підопічних як за громадян України, які опинилися в найважчих життєвих обставинах, та зобов’язані їх рятувати. В умовах війни, при бажанні врятувати життя, можна обійти багато правил, як показують нам обміни полоненими, що йдуть поза легальних процедур“, – зазначають в ХІСД.

За словами експертів, у питаннях гуманітарної допомоги та евакуації можуть допомагати міжнародні організації, проблема полягає лише в небажанні влади координуватися з ними. Крім того, завданням Державної служби з надзвичайних ситуацій є не тільки евакуація, але і робота з уже переселеними людьми. Державним структурам, волонтерам та міжнародним організаціям необхідно діяти спільно, щоб оцінювати ситуацію, ризики і потреби, планувати стратегію і шукати фінансування для евакуації та допомоги людям на Донбасі.

Нагадаємо, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулася до прем’єр-міністра з вимогою захистити життя і здоров’я дітей на Донбасі та забезпечити їх евакуацію у безпечні регіони України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: