Експертам важко спрогнозувати термін обрання директора Державного бюро розслідувань

Дата: 29 Жовтня 2016
A+ A- Підписатися

Наприкінці жовтня розпочнеться конкурс на посаду директора Державного бюро розслідувань (ДБР), першого заступника, заступника директора ДБР, директорів територіальних органів та керівників підрозділів центрального апарату ДБР та працівників підрозділів внутрішнього контролю.

Про це розповів помічник народного депутата Антона Геращенка та член конкурсної комісії по відбору керівника Державного бюро розслідувань Денис Монастирський, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

29 жовтня буде тестування на знання законодавства, результати якого планують оприлюднити у день тестування. 5 листопада відбудеться тестування загальних здібностей. Після чого впродовж тижня відбудеться обговорення та підбиття рейтингів.

Денис Монастирський повідомив, що комісія по відбору не дозволила присутність спостерігачів 29 жовтня. Вона послалась на те, що тестування буде транслюватись онлайн. Однак онлайн-трансляції в суботу 29 жовтня не було.

“Довіра суспільства не формується із онлайн-трансляцій, а формується з відгуків реальних спостерігачів, у тому числі відомих правозахисних організацій, які б залюбки взяли участь як спостерігачі в цьому процесі”, – каже він. Тим не менше комісія спромоглась допустити на тестування загальних умінь лише одного спостерігача – представника консультативної місії ЄС, яка фінансово підтримала проведення тестів на загальні здібності.

Після тестувань кандидати проходитимуть співбесіду. Кандидат пройде на наступний етап відбору, якщо він отримає не менше п’яти голосів конкурсної комісії. Та сама комісія працює на межі кворуму, каже Денис Монастирський.

“П’ять голосів – це досить велика кількість, зважаючи на те, що середня відвідуваність комісії складає від шести до семи членів”, – коментує він, прогнозуючи великий відсів кандидатів на етапі співбесіди. – “У нас член комісії – перша заступниця міністра юстиції Наталія Севостьянова має багато закордонних відряджень. Не завжди вдається зібрати інших депутатів, зокрема Євгена Дейдея, який багато часу проводить на сході України. У нас вже були приклади, коли доводилось переносити засідання через відсутність кворуму”.

Наступним етапом буде перевірка на поліграфі. Однак перевірка має виключати усі можливі конфлікти інтересів.

“Ця перевірка має бути незалежною від роботи в органах внутрішніх справ. Сьогодні найдосвідченіші поліграфологи працюють в СБУ, Міноборони, МВС, тобто в таких органах, працівники яких будуть підслідними ДБР. Тут є певний конфлікт інтересів, які не має бути допущено”, – наголошує Денис Монастирський і додає, що результати поліграфу не будуть публічними, але якщо в комісії виникнуть запитання, то охочі можуть через онлайн-трансляцію спостерігати за обговоренням результатів поліграфу.

Кандидати матимуть також тест на благонадійність, а після нього претенденти на посаду директора, першого заступника та заступника ДБР матимуть повторну співбесіду.

Денис Монастирський не може спрогнозувати, коли оберуть директора ДБР.

“Я прогнозую, що на проведення перших співбесід потрібно два тижні. Після цього щонайменше місяць займе так звана спецперевірка, яка, як і в інших органах, триває близько місяця. Тому додаємо місяць до цього і отримаємо середину січня 2017 року. Після цього буде друга співбесіда, і тут, я сподіваюся, що кворум комісії збереться після свят у другу половину місяця. Початок лютого – це час обрання”, – розмірковує член комісії.

Він також вказує, що значний час займе процедурна частина – передача подання прем’єр-міністру та президенту.

Експерт Реанімаційного пакету реформ Олександр Леменов каже, настільки закритого конкурсу останнім часом не спостерігалось.

“Чому матеріалів про кандидатів у відкритому доступі як не було, так й досі немає? Для порівняння, коли обирались топ-керівництво НАБУ, ми ледь не шкільний табель за 8-й клас у кандидатів перевіряли. Чому незалежних спостерігачів не допустили до конкурсу? Це могло завадити Вашому “прозорому і об’єктивному” вибору?”, – каже він.

Йому також видається підозрілим, що президент Петро Порошенко на цьогорічне свято юристів відзначив званням “Заслужений юрист України” Наталію Севостьянову та Тетяну Сліпанчук, а Євгенія Дейдея – ювілейною медаллю “25 років незалежності України”.

Та Денис Монастирський не вбачає впливу президента на членів комісії завдяки цим нагородам.

“Члени комісії – це досить знані люди як у державній службі, так і в приватній юридичній практиці. У мене не виникає питань стосовно нагородження, наприклад, Тетяни Сліпанчук, яка є однією з найвідоміших фахівчинь у юридичній галузі”, – каже він.

Нагадаємо, ДБР має розслідувати злочини, вчинені високопосадовцями та працівниками правоохоронних органів (окрім злочинів, підслідних Національному антикорупційному бюро України).

Експерти розцінюють ДБР як вкрай важливий орган. Вони вказують, що в Україні відсутній механізм ефективного розслідування катувань, адже скарги на працівника поліції часто розслідуються за дорученням прокуратури поліцейським з того самого райвідділку.

Дотепер лише в 3-5% скарг на незаконні дії правоохоронців розглядалися, всі інші – відхилялися, каже Максим Філіпенко, координатор кампаній Amnesty international в Україні.

За його словами, близько 33% громадян опосередковано чи напряму стикалися з катуваннями з боку правоохоронців.

Таке становище справ призводить до безкарності правоохоронців, а також до того, що Україна стала рекордсменом серед країн Ради Європи за кількістю програних справ у Європейському суді з прав людини.

У РПР, до прикладу, шкодують, що один із міліціонерів, якому дали умовний термін у справі вбивства студента Ігоря Індило, успішно пройшов переатестацію поліції, а другий – спокійно пішов на пенсію.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: