Експерт пропонує повністю оновити суддівський корпус (доповнено)

Дата: 30 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Суддівський корпус потребує суттєвого оновлення через заснування нової судової системи і проведення чесних і прозорих конкурсів на всі суддівські посади.

Про це розповів в інтерв’ю виданню “Закон і бізнес” експерт Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.

Як відомо, у парламенті зареєстрований законопроект №2358а, яким пропонується запровадити процедуру переоцінювання знань кандидатів у судді, які не були призначені на посади.

Я розумію, що існує недовіра до тих результатів, які оголошувала Вища кваліфікаційна комісія суддів попереднього складу. Вважаю, що немає сенсу підходити вибірково до окремих категорій суддів, – сказав експерт, коментуючи законопроект. – Зараз, напевне, виник найкращий момент запровадити процес переобрання суддів на всі посади. Звісно, зі створенням більш зрозумілої триланкової системи судоустрою через внесення змін до Конституції”.

Експерт пропонує оновити кадровий склад суддів усіх інстанцій, перед тим істотно зменшивши кількість суддів та оголошуючи конкурс на всі суддівські посади.

На думку Романа Куйбіди, від вимог щодо обов’язкового суддівського стажу для претендентів на посади в суди вищого рівня можна відмовитись: “Я не думаю, що до Верховного Суду не може прийти людина, яка раніше в суді не працювала, але зарекомендувала себе як кваліфікований фахівець з гарною репутацією“.

Говорячи про закордонний досвід переобрання усього суддівського корпусу, експерт зазначає, що досвід застосування подібних процедур є. Аналогічні процеси проходили свого часу в Німеччині (під час возз’єднання західної та східної частин), у Боснії і Герцеговині. Хоча в першому випадку новий конкурс не оголошувався. Діючі судді просто пройшли перевірку за низкою критеріїв і частина з них втратила посади.

Негативний досвід із цього питання мала Сербія. Вона пішла шляхом переобрання всіх суддів без змін до Конституції. Однак Конституційний суд країни згодом скасував відповідний закон, яким регламентувалося оновлення суддівських лав. Це призвело до поновлення звільнених осіб на посадах, що збільшило кількість суддів майже удвічі.

Хоча досвід переобрання суддівського корпусу існує, але він не поширений. І Східна Європа, на думку експерта, від цього страждає. Як розповідає експерт, у Словаччині люстрації суддів з часів тоталітарного минулого не було проведено, а всім суддям було надано незалежність. Через це судова система країни не лише залишилася досить корумпованою, але й стала ще більш замкнутою, що визнають і місцеві фахівці.

Нагадаємо, за даними Центру політико-правових реформ, в Україні лише двох суддів, яких було визнано винними в ухваленні неправосудних рішень, засудили до реального відбування покарання. Решта були або звільнені від відбування покарання з випробуванням, або через закінчення строку давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: