Е-декларування антикорупційних активістів можуть визнати неконституційним – Денісова

Дата: 12 Вересня 2018
A+ A- Підписатися

Конституційний Суд України розгляне подання Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової щодо відповідності українській Конституції норми закону, яка зобов’язує антикорупційних активістів подавати електронні декларації.

Про це Людмила Денісова написала на своїй сторінці у Facebook.

“Е-декларування антикорупційних активістів можуть визнати неконституційним. Учора надвечір я отримала ухвалу Конституційного Суду України про відкриття провадження за моїм поданням. Я вважаю, що оскаржувані норми закону України “Про запобігання корупції”, за які Верховна Рада проголосувала ще в березні минулого року, не відповідають Основному закону”, – написала вона.

На думку Денісової, норми закону встановлюють додаткові обмеження дискримінаційного характеру, порушують право людей на особисте і сімейне життя, принцип рівності громадян та багато інших основоположних засад.

“До того ж додаткове навантаження на громадянське суспільство в Україні суперечить європейським цінностям, до запровадження яких ми так прагнемо. Очікую, що повний та всебічний розгляд цієї справи судом забезпечить ефективний захист конституційних прав і свобод громадян”, – наголосила Омбудсман.

Нагадаємо, що навесні 2017 року парламент вніс зміни до законодавства про протидію корупції. Антикорупційних активістів прирівняли до представників влади і зобов’язали подавати “декларації осіб, уповноважених на здійснення повноважень держави”. Зауважимо, що тоді “за” проголосували 268 депутатів, серед яких була й нинішня Омбудсман Людмила Денісова.

Правозахисники наголошували, що декларування активістів – це порушення прав людини та демократичних свобод. У жодній європейській країні не існує декларування майна активістів. Європейський Союз також наголосив, що е-декларування для активістів створює невиправданий тиск на неурядові організації.

У липні 2017 року президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроекти №6674 (про зміни до закону про громадські об’єднання) та №6675 (про зміни до Податкового кодексу), які скасовують е-декларування, але в яких передбачається посилення звітності неприбуткових організацій, зокрема за освоєння міжнародної грошової допомоги, та відповідальності за помилки у таких звітах. Низка правозахисних організацій назвала норми цих законопроектів дискримінаційними.

16 березня цього року Венеціанська комісія спільно з БДІПЛ ОБСЄ надала висновок щодо зазначених законопроектів. Міжнародні експерти розкритикували ці законопроекти і відзначили “надзвичайну важливість, щоб вимоги електронної декларації для антикорупційних активістів були скасовані до 1 квітня 2018 року”.

Активісти вимагали від Верховної Ради скасувати обов’язкове подання електронних декларацій представниками громадянського суспільства без дискримінаційного посилення вимог до звітності громадських організацій і від президента – сприяти цьому.

Оскільки е-декларування для активістів не було скасовано до 1 квітня 2018 року, то вони мали подавати декларації так само, як державні чиновники.

3 квітня 2018 року Верховна Рада України вчергове безрезультатно спробувала скасувати електронне декларування для громадських активістів.

17 травня громадські організації закликали президента, народних депутатів та Омбудсмана внести конституційне подання щодо неконституційності е-декларування для активістів.

13 червня Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова направила до Конституційного Суду України подання з вимогою скасувати е-декларування для громадських активістів.

У липні 65 народних депутатів, представники коаліції Реанімаційного пакету реформ та правозахисних організацій передали до Конституційного Суду подання про неконституційність е-декларування для активістів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter