“Я благала їх не бити мене, казала, що вагітна…” – дані про гендерно-обумовлене насильство на Донбасі

Дата: 02 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

З початку військових дій на сході України гендерно-обумовленого насильства на Донбасі зазнали  92 чоловіка та 114 жінок, що складає відповідно 45% та 55% від опитаних потерпілих від порушень прав людини.

Такі дані наводяться у звіті “Невисловлений біль” Коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”, оприлюдненому 2 лютого.

Згідно зі звітом, у результаті моніторингу було виявлено, що різні форми такого насильства зафіксовані у кожному третьому інтерв’ю зі свідками або постраждалими від порушень прав людини на Донбасі, які перебували у незаконних місцях несвободи.

Опрацювавши 276 таких інтерв’ю, правозахисники з’ясували, що принаймні 206 осіб – 92 чоловіка та 114 жінок – пережили гендерне насильство. Це свідчить про те, що подібні злочини практично однаковою мірою торкаються жінок та чоловіків, що перебували у незаконних місцях несвободи.

Серед причин гендерного насильства – підтримка української армії, військова служба в армії чи добровольчих батальйонах, політичні чи релігійні погляди, раса, етнос, сексуальна орієнтація, однак в окремих випадках для цього не потрібно було жодних причин.

“Я благала їх не бити мене, казала, що я вагітна. Вони сказали, що добре, що дитя “укропа” має померти. […] Я була на третьому місяці вагітності, і після побиття в мене почалася кровотеча. Я втратила свідомість”, – наводять правозахисники свідчення однієї з постраждалих, яка перебувала в полоні у приміщенні колишнього заводу “Ізоляція” в Донецьку.

Серед випадків, задокументованих Коаліцією “Справедливість заради миру на Донбасі”, у 84 інтерв’ю йшлося про злочини, скоєні проросійськими бойовиками, а в 11 інтерв’ю – про злочини, скоєні українськими військовими.

В усіх задокументованих випадках постраждалі не мали можливості поскаржитися на злочини, оскільки перебували у незаконних місцях несвободи. При цьому після звільнення лише чверть із них негайно звернулася до правоохоронних органів.

Цього тижня українські правозахисники розповіли дипломатам та громадськості про звіт “Невисловлений біль” у Центрі запобігання кризам ОБСЄ в Австрії  та у Міністерстві закордонних справ Франції.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter