Індекс свободи в інтернеті: Україна набрала 59 балів зі 100 і потрапила до категорії частково вільних країн
Глобальна свобода інтернету погіршується 14-й рік поспіль. Як свідчать дослідження правозахисної організації Freedom House, ситуація з правами людини в інтернеті погіршилась у 27 країнах із 72, в яких проводили дослідження. Водночас 18 країн зареєстрували тенденцію до покращення.
Найбільше падіння за рік відбулося в Киргизстані, за ним ідуть Азербайджан, Білорусь, Ірак і Зімбабве. Водночас у Замбії відбулися значні поліпшення, оскільки відкрився простір для онлайн-активізму. У більш ніж трьох чвертях країн, охоплених проєктом, люди зазнавали арештів за вираження своїх політичних, соціальних і релігійних поглядів в інтернеті. Також у 43 країнах люди зазнавали фізичного насильства, пов’язаного з їхньою діяльністю в мережі.
Такі дані наведено в останньому звіті Freedom on the Net щодо прав людини в цифровій сфері.
Цього року в рейтингу Freedom House про свободу в глобальній мережі Україна набрала 59 балів з можливих 100 і потрапила до категорії частково вільних країн. Про це йдеться на сайті організації. Зі свого аналізу організація вилучила лише окуповані до 2022 року частини Донбасу і Крим.
Автори звіту зазначають, що повномасштабне вторгнення РФ продовжує підривати свободу інтернету в Україні. Поширеними є кібератаки росіян на українські державні установи, об’єкти критичної інфраструктури та ЗМІ. Росіяни пошкодили в Україні щонайменше 30 тисяч кілометрів оптоволоконних кабелів, 4 300 базових станцій мобільного зв’язку та чверть інтернет-мереж України, що спричинило серйозні перебої в роботі мережі.
За останнє десятиліття Україна провела низку реформ, спрямованих на розв’язання таких проблем, як корупція, судова система та напади на журналістів, активістів, представників етнічних та інших меншин, зазначається у звіті. Навіть попри повномасштабне вторгнення триває робота над погодженням законодавства з нормами ЄС.
Щодо окупованих із 2022 року територій України, то там користувачі не можуть отримати доступ до вебсайтів, заблокованих у Росії, включно з інстаграмом та фейсбуком. Російська влада на окупованих територіях України також обмежує доступ до VPN, вебсайтів і застосунків для обміну повідомленнями, які не заблоковані в Росії, зокрема гуглу, ютубу і вайберу.
На найнижчих позиціях у рейтингу розташувалися Китай і М’янма (по 9 балів), Іран (12), а також Росія та Куба (по 20). Лідерами рейтингу стали Ісландія (94), Естонія (92), Канада та Чилі (по 86). Грузія і Вірменія набрали 74 бали й входять до числа “вільних країн”, Азербайджан – 34.
Нагадаємо, згідно зі звітом Freedom House за 2022 рік, свобода інтернету в Росії погіршилася на сім пунктів за період з початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року, досягнувши історичного мінімуму і демонструючи найбільший цього року національний спад свободи у Всесвітній мережі.