ILGA-Europe засуджує тиск на активістів у Казахстані: раніше там затримали двох учасниць ЛГБТ-ініціативи Feminita
У Казахстані затримали активісток ЛГБТ-ініціативи Feminita Жанар Секербаєву та Акторгин Аккенже-Баласи. Організація ILGA-Europe засудила їхній арешт та дедалі більший тиск на громадянське суспільство в країні.
Про це йдеться в заяві ILGA-Europe.

Так, активісток затримали за мирний протест у 2024 році та засудили до 10 днів адміністративного арешту. Організація назвала це черговою атакою на фундаментальні права та свободи.
Правозахисники підкреслюють, що ці переслідування не є поодинокими випадками, а частиною систематичної кампанії репресій, яка охоплює арешти, штрафи, напади, поліцейські рейди та законодавчі ініціативи, спрямовані на придушення громадських організацій, що захищають права жінок, ЛГБТ-спільноти та інших вразливих груп. Також у заяві розповіли, що нещодавно стався напад на захід, який організовувала Feminita. Підозрюваних у нападі не покарали, а активістка Гулзада Сержан отримала штраф за нібито “керування незареєстрованим громадським об’єднанням”.
ILGA-Europe заявила про повну солідарність із правозахисниками в Казахстані та закликала владу країни виконувати свої міжнародні зобов’язання щодо захисту свободи вираження поглядів. Організація вимагає негайного звільнення затриманих активісток, припинення безпідставних переслідувань і притягнення до відповідальності осіб, причетних до цих репресій. Крім того, ILGA-Europe планує співпрацювати з інституціями ЄС, щоб забезпечити дотримання прав людини, зокрема свободи зібрань, у відносинах з Казахстаном.
Нагадаємо, що 23 січня 2025 року Європейський суд з прав людини ухвалив історичне рішення в справі про порушення права на свободу мирних зібрань. Розгляд тривав майже 12 років.
У 2013 році Київська міська адміністрація домоглася через суд заборони маршу на підтримку прав ЛГБТІК-людей, посилаючись на святкові заходи до Дня Києва. Організаторки, Олена Шевченко та Олександра Свердлова, оскаржили це рішення в українських судах, а згодом – у ЄСПЛ. Європейський суд визнав, що українська влада порушила право на мирні зібрання та ефективний правовий захист. Це рішення підтвердило систематичний характер обмежень свободи зібрань для ЛГБТІК-спільноти, зокрема випадки, коли активістів переслідували замість нападників з радикальних угруповань.