“Хлопці не плачуть?”: правозахисники презентували “магазин” шкідливих стереотипів до Міжнародного дня чоловіків

Дата: 19 Листопада 2021
A+ A- Підписатися

До Міжнародного дня чоловіків, який відзначається 19 листопада, правозахисна організація Amnesty International презентувала онлайн-магазин “Все не для дому”, де у вигляді небажаних товарів представлені предмети, що символізують стереотипи щодо чоловіків. Користувачам пропонують нарешті позбутись цих небезпечних стереотипів. 

Як повідомили у пресслужбі організації, в основу товарів-стереотипів лягло всеукраїнське соціологічне опитування “Місце і досвід насильства в соціалізації чоловіків”, яке Amnesty International провела у квітні–травні 2021 року.

Результати опитування підтвердили, що українські чоловіки зазнають насильства на всіх етапах свого життя, найчастіше – з боку інших чоловіків, але переважно замовчують ці випадки. Майже кожен четвертий український чоловік повідомив, що зазнавав фізичного насильства на вулиці в дорослому віці. Натомість досвід домашнього насильства у дорослому віці в ролі постраждалого пережили тільки 6% громадян чоловічої статі. Дещо більше від різних форм насильства опитані чоловіки потерпали в дитинстві і юності. Про випадки ляпасів або побиття ременем удома до 16 років розповіли аж 65% опитаних.

Серед представлених на сайті товарів: гаманець “Маєш утримувати родину”, носовичок “Хлопці не плачуть”, парфум “Поклик природи”, ремінь “Виростеш і подякуєш за науку” та боксерська груша “Маю сам за себе постояти”. Як відзначають у  Amnesty International, це нав’язані та схвалені суспільством речі, які символізують сценарії фізичного, сексуального, психологічного й економічного насильства.

На сайті магазину користувачі можуть обрати один із предметів та прочитати більше про різні види домашнього насильства. 

“У Міжнародний день чоловіків на прикладі стереотипних товарів і ситуацій ми хочемо продемонструвати табуйовану і майже невидиму проблему — насильство щодо чоловіків. Дійсно у контексті гендерно обумовленого насильства зазвичай більше говорять про жінок, бо саме жінки найчастіше потерпають від нього. Про чоловіків-кривдників згадують менше. І практично замовчують тих чоловіків та хлопців, котрі зазнають насильства у своїх родинах, у навчальних закладах, на роботі та на вулиці. В Україні таких випадків чимало, тож варто визнати проблему і почати її розв’язувати на рівні держави”, — зазначила директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук.

Гендерні стереотипи й нормалізація насильства у суспільстві призводить до замовчування проблеми і, як наслідок, її загострення. “Чоловіки – не слабаки”, “Чоловіки-годувальники”, “Чоловіки розв’язують проблеми самостійно” — стереотипи, від яких варто відмовлятися на користь популяризації гендерної рівності, взаємоповаги й нульової толерантності до усіх форм насильства, наголошують у правозахисній організації.

Ефективним рішенням для пришвидшення якісних і системних змін на сьогодні є ратифікація Стамбульської конвенції проти насильства, яка допоможе вдосконалити законодавство та роботу відповідальних органів у сфері протидії домашньому гендерно зумовленому насильству  і яка зобов’язує уряди визнавати потерпілими, зокрема чоловіків.

Нагадаємо, минулого року Amnesty International презентувала соціальну платформу “Все не для дому”, зроблену у вигляді онлайн-магазину, де замість купівлі можна позбутися стереотипів щодо домашнього насильства. Представлені рік тому товари стосувалися домашнього насильства стосовно жінок. Так, в асортименті магазину були представлені настільне дзеркало “Кому ти ще потрібна?”, кухонний ніж “Я захищала своє життя”, м’яка іграшка “Тільки нікому не кажи”, махровий халат “Яка робота? Твоє місце вдома” та каструля “Ти весь день удома, де вечеря?”.

Довідка. Опитування “Місце і досвід насильства в соціалізації чоловіків” проводилося дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Amnesty International в Україні. Анкетування відбувалося у період з 17 квітня по 8 травня 2021 року, були опитані 2016 респондентів чоловічої статі віком від 18 років і старші. Опитана вибірка відповідає розподілу дорослого чоловічого населення України (за винятком непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей та Криму) за віком, макрорегіонами та розміром населеного пункту відповідно до даних Державної служби статистики станом на 1 січня 2020 року. Опитування не має на меті порівняння досвідів чоловіків і жінок або применшення проблеми насильства щодо жінок, які частіше є постраждалими від домашнього і сексуального насильства. Це дослідження покликане зняти табу з теми насильства на різних етапах соціалізації чоловіків, якого вони зазнають переважно від інших чоловіків.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: