Гурт Dakh Daughters презентував пісню на вірш загиблої письменниці та громадської активістки Вікторії Амеліної
Фрік-кабаре гурт Dakh Daughters презентував нову пісню “Повернення”, яку створив на основі поезії загиблої української письменниці та громадської діячки Вікторії Амеліної. Композиція увійде до нового альбому Pandoraʼs Box, реліз якого запланували на 25 квітня.
Про це повідомляє “Віледж”.

У колективі пояснили, що “Повернення” звучить як ніжна колискова, наповнена сумом за втраченим і водночас вірою в зустріч. У пісні – спокійна мелодія, м’які голоси й мінімалістичне звучання, що створює атмосферу спогаду та внутрішнього світла. У Dakh Daughters розповіли, що ця композиція – це тиха історія про втечу, пам’ять і дім, який тепер кожен носить у собі.
За словами музикантів, ідея пісні настільки вразила гурт, що учасниці записали її демоверсію всього за один день. “Повернення” вони присвятили незламним підліткам з українського Нью-Йорка на Донеччині, викраденим дітям, внутрішньо переміщеним людям та всім, хто втратив дім через війну.
Почути нову пісню можна на Spotify, Apple Music, YouTube Music та Deezer.
Dakh Daughters – український жіночий колектив, який у 2012 році заснували акторки театру “Дах”. У своїй творчості вони поєднують вірші українських поетів, уривки відомих музичних творів та власні переживання.
На початку березня гурт представив перший трек із майбутнього альбому – пісню Pandoraʼs Box. У четвертій платівці Dakh Daughters зібрали девʼять композицій, у яких осмислюють війну Росії проти України.
Нагадаємо, Вікторія Амеліна – українська письменниця та громадська діячка, членкиня PEN Ukraine і правозахисниця. Під час повномасштабної війни Амеліна знайшла в деокупованій Капитолівці під Ізюмом щоденники вбитого росіянами письменника Володимира Вакуленка.
Вона померла в лікарні в Дніпрі внаслідок поранення, несумісного з життям. 27 червня російська ракета зруйнувала піцерію “Ріа” в Краматорську, де саме перебувала Вікторія з колумбійськими колегами, документуючи воєнні злочини росіян на території України. Тоді загинуло 13 цивільних громадян.
Амеліна є авторкою роману “Синдром листопаду, або Homo Compatiens” (2014 рік), роману “Дім для Дома” (2017 рік), дитячих книжок “Хтось, або Водяне Серце” (2016 рік) та “Е-е-есторії екскаватора Еки” (2021 рік).
У 2021 році вона стала лавреаткою літературної премії імені Джозефа Конрада. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.
З літа 2022 року Вікторія Амеліна долучилася до правозахисної організації Truth Hounds, з якою працювала як документаторка воєнних злочинів на деокупованих територіях на Сході, Півдні та Півночі України, зокрема в Капитолівці на Ізюмщині, де знайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка.
У січні 2024 року президент Володимир Зеленський нагородив Амеліну посмертно орденом “За заслуги” III ступеня.
У лютому 2024-го британське видавництво Jetstone випустило збірку Амеліної “Writing Under Fire: Poetry and Prose from Ukraine and the Black Country” (“Писати під вогнем: поезія і проза з України та Black Country”), присвячену пам’яті загиблої української письменниці.
У грудні 2024 року Вікторію Амеліну нагородили спеціальною відзнакою Prix Voltaire під час 34-го Міжнародного конгресу видавців, що відбувався у Ґвадалахарі в Мексиці. Нагорода вручається посмертно Міжнародною асоціацією видавців для того, щоб підкреслити виняткову боротьбу за свободу самовираження лавреата або лавреатки й те, як його або її змусили мовчати.
ZMINA писала текст Пам’яті письменниці та громадської активістки Вікторії Амеліної. Справа, яка продовжує жити після її загибелі.