Громадськість закликала владу створити Музей Голокосту в Бабиному Яру

Дата: 29 Вересня 2015
A+ A- Підписатися

Єврейські організації закликають владу відкрити Музей Голокосту до 75-річниці трагедії в Бабиному Яру. Для цього вже є затверджений проект, визначена земельна ділянка, однак досі зволікають щодо втілення проекту в життя.

Про це розповів президент Єврейського Форуму України Аркадій Монастирський.

Ми говоримо про культуру пам’яті. У Радянському Союзі активно популяризували образ “жертв”, а не “героїв”. І лише у 1991 році вперше на державному рівні відзначався цей скорботний день. Однак до сьогоднішнього дня не було встановлено пам’ятник чи меморіал, який би свідчив про трагедію Бабиного Яру. Немає центру, куди б приходила молодь навчатися урокам історії. Нещодавно президент України підписав Указ “Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру”. Сподіваюсь, у наступному році буде можливість відкрити Музей Голокосту в Бабиному Яру“, – зазначив Монастирський.

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, у Києві був проведений круглий стіл “Бабин Яр: трагедія, пам’ять, попередження” за сприяння Асамблеї Національностей України спільно з благодійним фондом “Заради тебе” та Єврейським Форумом України.

Учасники зустрічі зазначили, що за 24 роки незалежності Україна так і не спромоглася відкрити Музей Голокосту, хоча у багатьох європейських столицях світу такий музей є. В якості прикладів наводили Єврейський музей у Берліні чи Музей історії польських євреїв у Варшаві.

Під час фашистської окупації Києва у 1941 – 1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів.

“Бабин Яр – це не лише трагедія єврейської та ромської громади. Бабин Яр – це велика дитяча могила. Це найбільша могила українських націоналістів, військовополонених. І досі немає музею, який би розповідав як українцям, так і всьому світові про цю трагедію“, – коментує Юлія Гольденберг, голова правління Всеукраїнського благодійного фонду “Заради тебе”.

Сьогодні в Бабиному Яру створено Національний історико-меморіальний заповідник, встановлено 25 пам’ятників, які нерідко паплюжать вандали. Так, у вересні на одному з пам’яток, Менорі, з’явилася свастика, а напередодні єврейського Нового року, в ніч на 13 вересня невідомі за допомогою автомобільних шин підпалили пам’ятник.

“Це не тільки приниження єврейського народу, це приниження для всієї країни та влади”, – наголосив Аркадій Монастирський.

Керівник консульсько-правового відділу Посольства Німеччини Мартін Граф зауважив, що не просто буде прокласти місток між минулим і сьогоденням. 

“Особисте зауваження. Рік тому, коли я вперше приїхав до Києва, я вирішив відвідати Бабин Яр. Туди приїхав на метро. Та виходячи з нього, я не побачив жодного вказівника, куди йти. Це особливе місце… Пізніше у Бабин Яр я приїжджав багато разів, і зрозумів, наскільки мені там важко бувати. Місце жахіття, розпачу, смерті. Убивці сподівалися замести сліди. Але ми, молодше покоління, несемо велику відповідальність за скоєне. А ті жахіття назавжди лишилися на тілі людства”, – прокоментував Мартін Граф.

Директор Національного історико-меморіального заповідника Бабин Яр Борис Глазунов зауважив, що вже розроблено генеральний план облаштування території,  є передпроектні пропозиції щодо Меморіального музею, розроблений проект Алеї праведників, яку за рік можна збудувати.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter