Громадськість має розробити нову стратегію ратифікації Римського статуту – депутатка

Дата: 02 Червня 2016
A+ A- Підписатися

Прихильники Міжнародного кримінального суду (МКС) мають розробити нову стратегію, як домогтись ратифікації Римського статуту, що дозволить Україні стати членом цього суду.

Про це заявила народна депутатка від БПП Світлана Заліщук, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

“2 червня Верховна Рада вирішуватиме, чи ухвалити конституційні зміни в частині правосуддя, якими відкладається можливість ратифікації Римського статуту на три роки. Як би там не було: чи проголосують депутати за ці зміни чи ні, ми маємо говорити про стратегію, яким чином віднайти політичну волю, аби Римський статут був ратифікований”, – каже вона.

Депутатка наголосила, що декларації від Верховної Ради про визнання юрисдикції МКС недостатньо.

“Якщо ми хочемо реально побачити Путіна в Гаазі, ми повинні стати повноцінним учасником МКС з можливістю впливати на призначення штату в МКС, ухвалювати зміни до Римського статуту, звертати увагу на ті чи інші питання, які розглядаються в Міжнародному кримінальному суді”, – пояснила Світлана Заліщук.

Вона нагадала про Кампальські поправки, які, можливо, набудуть чинності у 2017 році, і розширять юрисдикцію МКС на злочини агресії. 

“Набуття чинності Кампальських поправок дають нам можливість та інструменти як державі чекати правосуддя, зокрема притягнення до відповідальності не лише осіб, але й держави. Безумовно, треба брати до уваги питання ретроспективності дії, але ці питання можуть змінюватись на міжнародному політичному рівні і ми повинні в державі вибудувати стратегію, аби порушити це питання”, – зауважила депутатка.

Світлана Заліщук вважає, що Римський статут досі не ратифікували через страх, міфи, пов’язані із судом, та відсутність чіткої стратегії у президента України, Ради нацбезпеки та оборони та парламенту щодо того, як домогтися правосуддя на міжнародному рівні.

“Є страхи, що наші військові, генерали, Верховнокомандуючий зацікавлять МКС. Але це міф, бо на сьогодні ухвалена декларація дає можливість будь-якому учаснику звертатись до МКС”, – зауважила вона. 

Народна депутатка від Самопомочі Ганна Гопко шкодує, що значна сила адвокаційної кампанії покладена на розвінчування міфів.

“Ми бачили дуже багато різних маніпуляцій довкола ратифікації Римського статуту. Тому всі зусилля адвокаційної кампанії спрямувались на те, аби донести правдиву інформацію, чому Україні, аби відбувалось правосуддя, необхідно ратифікувати Римський статут”, – каже Ганна Гопко.

Вона вважає, що громадянському суспільству вдасться домогтись ратифікації документу, оскільки є запит на справедливість.

“Ратифікувати Римський статут – це наш обов’язок перед тими, хто загинув і обов’язок перед майбутніми поколіннями”, – резюмувала вона.

Нагадаємо, за ініціативи президента України Петра Порошенка, у конституційних змінах в частині правосуддя з’явилась норма про відтермінування ратифікації Римського статуту на три роки.

Заступник голови адміністрації президента Олексій Філатов обґрунтував такий крок відсутністю практики приєднання країн до суду під час збройного конфлікту та необхідністю захистити українських військових від ризиків та наслідків такого членства. 

Однак українські правозахисники відкидають такий аргумент, пояснюючи, що парламент вже визнав юрисдикцію суду на подальші події в Україні.

За словами президента Європейського комітету із запобігання тортур та негуманного або принизливого ставлення Миколи Гнатовського, не ратифікуючи статут Україна втрачає низку прав, які випливають із членства в суді. Так, до прикладу, українці не можуть бути суддями або працювати в офісі прокурора.  

Невідкладно ратифікувати Римський статут у квітні також закликала Парламентська асамблея Ради Європи. А співголова фракції зелених у Європарламенті Ребекка Хармс заявила, що членство України в Міжнародному кримінальному суді буде позитивним для іміджу держави. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter