Гройсмана просять дозволити кримчанам ввозити на материк свої микрохвильовки та кавоварки

Дата: 09 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Правозахисні та громадські організації просять прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана ініціювати внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №1035, яка визначає перелік особистого майна, дозволеного для провезення через пункти пропуску на адміністративному кордоні з Кримом.  

Про це йдеться у відкритому зверненні, яке підписали 9 організацій, серед яких Центр інформації про права людини.

Правозахисники наголошують, що пункти постанови “Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію” (постанова  №1035) порушують права громадян України та не відповідають чинному законодавству України.

У зверненні нагадують, що для усунення зазначених порушень правозахисні організації надавали до Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб пропозиції щодо внесення змін до постанови №1035. Але до теперішнього часу це питання не вирішено, що перешкоджає вільному володінню  та  користуванню громадянами своєю власністю для забезпечення належних побутових умов.

Правозахисники також пояснюють, яким чином постанова суперечить законодавству.

Так, пунктом 1 постанови № 1035 заборонено на період тимчасової окупації поставки товарів (робіт, послуг) під всіма митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію, за винятком, зокрема, особистих речей громадян, визначених частиною першою статті 370 Митного кодексу України (крім товарів, визначених пунктом 24 частини першої зазначеної статті), що переміщуються у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі.

Разом з цим, пункт 24 статті 370 Митного кодексу України встановлює можливість перевезення інших товарів, призначених для забезпечення повсякденних потреб громадянина, перелік і гранична кількість яких визначаються законами України.

Законом України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” (далі – закон № 1207-VII) передбачено, що основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.

Згідно із статтями 1 та 2 вищезгаданого закону тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, і метою закону є встановлення особливого правового режиму на цій території, та, в тому числі, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Стаття 5 закону № 1207-VII передбачає, що Україна гарантує права і свободи, передбачені Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, і зобов’язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв’язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” встановлено, що Україна має запобігати виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Згідно зі статтею 9 вищезазначеного закону внутрішньо переміщені особи мають право на сприяння у переміщенні їхнього рухомого майна. Рухомими речами у розумінні ст. 181 Цивільного кодексу України є речі, які можна вільно переміщувати у просторі. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усі суб’єкти права власності є рівними перед законом.

Водночас, за свідченням правозахисників, постанова обмежує права кримчан, які намагаються вивезти свої речі з Криму на материкову Україну.

Намагаючись перевезти особисті речі, громадяни змушені тривалий час проводити на пунктах пропуску, звертатись за захистом до правоохоронних органів, судів, оскаржуючи картки відмови у прийнятті декларацій, оскільки не мають можливості потрапити до місця проживання. Зазнають матеріальних збитків та моральних страждань.

“З метою захисту прав та інтересів громадян України звертаємось до вас з проханням терміново розглянути питання щодо внесення змін у постанову КМУ № 1035 від 16.12.2015 з урахуванням пропозицій, наданих правозахисними організаціями”, – йдеться у зверненні.

Нагадаємо, цього тижня студент-кримчанин протягом 33 годин намагався вивезти через митний контроль на адмінкордоні з Кримом особисті речі, серед яких були уживані мікрохвильова пічка, кавоварка, аерогриль, тостер, перфоратор та дриль. Але речі так і не пропустили.

Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник нагадала, що наразі постанова №1035 дозволяє провезти через український КПВВ тільки таку техніку: один фотоапарат, одну кіно-, відеокамеру; один переносний проектор та аксесуари до нього; один переносний звуковідтворюючий пристрій (зокрема, магнітофон, диктофон, програвач компакт-дисків і т.д.), один переносний радіоприймач; стільникові (мобільні) телефони у кількості не більше двох штук, пейджери; один переносний телевізор; переносні персональні комп’ютери у кількості не більше двох штук і периферійне обладнання та приладдя до них; флеш-карти у кількості не більше трьох штук; одну переносну друкарську машинку; калькулятори, електронні книги в кількості не більше двох штук.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: