Луценко “добиває” управління спецрозслідувань, що займається справами Майдану – Горбатюк

Дата: 12 Серпня 2019
A+ A- Підписатися

Генпрокуратур Юрій Луценко продовжує руйнувати механізм розслідування злочинів під час Майдану: після ліквідації в липні 2018 року Департаменту спеціальних розслідувань відомства він кулуарно реорганізовує підрозділи слідчих та прокурорів, що працюють над цими розслідуваннями.

Про це Центру прав людини ZMINA заявив начальник управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, коментуючи наказ Луценка про ліквідацію частини згаданого управління.

Наказ, який підписав Луценко, опублікувала у себе на сторінці у фейсбуку Оксана Граніт. 

Наказом Луценко, зокрема, ліквідував низку посад слідчих, відділ криміналістичного супроводження в управлінні спецрозслідувань та відділ організації і процесуального керівництва досудових розслідувань. Водночас документом передбачено утворення управління організації та процесуального керівництва в кримінальних провадженнях про злочини спеціальної категорії. 

Про плани ліквідувати управління спеціальних розслідувань, яке працювало над розслідуванням резонансних справ, зокрема щодо злочинів на Майдані та узурпації влади з боку експрезидента Віктора Януковича і його оточення, ще наприкінці червня повідомляв екснардеп Мустафа Найєм.  

Сергій Горбатюк нагадав, що історія із законодавчими та структурними проблемами розслідування цих справ почалася ще у 2017 році:

“У листопаді 2017 року закінчилися повноваження слідчих прокуратури, але тоді їх продовжили на два роки, щоб завершити “старі” кримінальні провадження, у тому числі про злочини під час Євромайдану. Тому всі ці два роки існувала проблематика, хто і в якому статусі буде далі здійснювати розслідування. Перший варіант вирішення цього питання стосувався переведення слідчих в ДБР, але він не був вирішений законодавчо. Другий варіант – створити управління процесуальних керівників та перевести туди слідчих прокуратури на посади прокурорів”. 

Створення управління, передбаченого наказом, за словами Горбатюка, потрібне, але, використовуючи цю потребу, керівництво ГПУ зробило реорганізацію на шкоду справам Майдану, руйнуючи налагоджені механізми розслідування, виключно з метою отримання додаткових важелів незаконного впливу на прокурорів та ускладнення, а місцями і руйнування роботи слідчих.

“Без урахування всієї специфіки розслідування, без урахування позиції керівництва управління спецрозслідувань та відділу процесуального керівництва генпрокурор Юрій Луценко та його заступник Сергій Кізь вирішили поставити туди своїх керівників, які не мають стосунку до розслідування справ Майдану. Ні колишнього начальника відділу процесуального керівництва Олексія Донського, ні прокурорів, що тривалий час займалися цими провадженнями, ні мене, а виключно людей, які не знають нічого про справи Майдану, але, певно, готові діяти так, як їм скажуть зверху”,– обурюється Горбатюк. 

Він розповів, що в червні поточного року Юрій Луценко видав наказ про створення управління на підставі його пропозицій, але вже за п’ять днів скасував його та доручив підготовку нового проєкту наказу Сергію Кізю та працівникам очолюваного ним департаменту, тобто підлеглим, які не тільки стосунку до розслідування майданівських проваджень не мали, але останнім часом умисно шкодили таким розслідуванням в областях. 

“У зв’язку з цим ми писали листи і Луценку, і Кізю з вимогою надати процесу створення зазначеного управління прозорості та залучити до його створення нас та відділ прокурорів, провести наради тощо, але навіть відповіді не отримали”, – каже спецпрокурор.

І тому, за його словами, не тільки немає жодного позитиву в такому рішенні, але, навпаки, підписання наказу про реорганізацію відділу процесуальних керівників та управління спеціальних розслідувань негативно впливає на розслідування справ про злочини під час Євромайдану, зокрема про розстріли та корупційні злочини колишніх високопосадовців і притягнення до відповідальності винних у їхньому скоєнні. 

“Тисячі епізодів, налагоджений механізм розслідування – все це умисно руйнується”, – наголошує він. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: