Відсутність реєстрації у дітей на окупованих територіях може позбавити їх пільг – правозахисниця
Україна має створити механізм реєстрації місця проживання дітей на окупованих територіях, щоб захистити їхні права.
З таким закликом у Верховній Раді під час форуму “Подолання наслідків конфлікту: порядок денний нового парламенту” виступила Альона Луньова, менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA.
За словами правозахисниці, відсутність “прописки” впливатиме на реалізацію прав дітей та може позбавити їх додаткових гарантій і пільг у майбутньому.
“Коли в 14 років дитина з окупованої території отримує перший паспорт, то до нього не вносять інформацію про його / її зареєстроване місце проживання. Це означає, що в перспективі цього громадянина чи громадянки не буде в реєстрі виборців. А це унеможливить подальшу їхню участь на виборах. Окрім цього, можуть виникати ускладнення під час взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. А для дітей відсутність довідки унеможливлює отримання фінансової допомоги, пільг при оплаті за проживання в гуртожитку, соціальної стипендії тощо”, – пояснила Луньова.
Вона вважає, що це питання державі все одно доведеться вирішувати, особливо в контексті широко обговорюваної проблеми проведення виборів на нині окупованих територіях.
Законопроєкт, який дозволить дітям реєструвати своє місце проживання на тимчасово окупованих територіях, розробляє Міністерство соціальної політики спільно з Державною міграційною службою та представниками неурядових організацій.
Під час форуму останні також закликали Верховну Раду запровадити позасудову процедуру реєстрації народжень та смертей на тимчасово окупованих територіях.