Генпрокуратура Німеччини закрила справу проти журналістів, яких звинувачували у державній зраді
Головний федеральний прокурор Німеччини зупинив розслідування щодо журналістів видання Netzpolitik.org, яких звинуватили в розголошенні державної таємниці.
Про це повідомляє прес-служба генпрокуратури у місті Карлсруе.
“Генеральний прокурор, як і міністерство юстиції ФРН, вважає, що оприлюднені журналістами документи не містять державної таємниці”, – йдеться у повідомленні генпрокуратури.
У лютому видання повідомило, що внутрішня розвідка країни хоче додаткового фінансування, аби збільшити свою програму стеження за онлайн-ресурсами. При цьому вони оприлюднили внутрішню документацію Федерального відомства з охорони конституції.
Німецькі спецслужби попросили прокуратуру перевірити, чи не є статті авторів Netzpolitik розголошенням державної таємниці. Співзасновнику Netzpolitik.org Маркусу Бекедалю та автору статей Андре Майстеру загрожувало рік ув’язнення.
Кримінальна справа викликала великий політичний скандал і спровокувала широку дискусію щодо свободи слова в країні.
“Коли журналістів роблять злочинцями, коли вони змушені боятися друкувати певну інформацію через страх покарання, це вкрай небезпечно для журналістики,” – вважає Ґеорґ Масколо, який очолює альянс журналістських розслідувань телеканалів NDR та WDR, а також щоденного видання Süddeutsche Zeitung.
Як відомо, через скандал із журналістами міністр юстиції Німеччини Гайко Маас відправив у відставку генпрокурора Гаральда Ранґе.
Справа щодо Netzpolitik.org – перший за 50 років випадок, коли журналістів підозрюють у державній зраді.
За індексом свободи преси організації “Репортери без кордонів” Німеччина посідає 12 місце.
Востаннє під слідство потрапили журналісти “Der Spiegel” у 1962 році за ініціативою Міністерства оборони, пише Deutsche Welle. Тоді також йшлося про оприлюднення секретних документів. Наслідком став політичний скандал – міністр оборони був вимушений піти у відставку, коли стало відомо, що він особисто доклався до відкриття справи. Зрештою, 1965 року Федеральний суд постановив, що не знайшов у діях журналістів складу злочину. Відтоді законодавство на захист свободи преси значно покращилось.