Офіс генпрокурора розслідує понад 3 тисячі проваджень про викрадення та утримання в неволі цивільних
Офіс генпрокурора наразі розслідує 3 305 кримінальних проваджень щодо незаконного позбавлення волі та викрадення цивільних (стаття 146 ККУ), пов’язаних з російською агресією в Україні. В результаті цього ідентифіковано близько 14 тисяч цивільних, які або були незаконно позбавлені волі, або досі утримуються в російських в’язницях.
Про це під час презентації звіту Центру прав людини ZMINA про викрадених Росією активістів на окупованих територіях повідомив представник Офісу генпрокурора Олександр Зюзь.
“1 655 осіб у цих кримінальних провадженнях визнано потерпілими. Під час розслідування ми й кримінальні підрозділи повідомили про підозру 99 особам, з них до суду скеровано 26 обвинувальних актів щодо 66 осіб, суди вже ухвалили п’ять вироків, у яких засуджено сім осіб у кримінальних провадженнях за такою категорією”, – додав Зюзь.
Водночас, на його думку, ця інформація не може відбивати точну кількість цивільних, яких незаконно утримують у російських місцях несвободи. І причина полягає в неможливості проведення відповідних слідчих та процесуальних заходів на окупованих територіях.
Представник прокуратури нагадав, що його відомство встановило на деокупованих територіях 55 місць масового незаконного утримання громадян та катівень, ще близько 60 таких місць діють наразі на тимчасово окупованих територіях. Зюзь додав, що одну з них відвідували працівники ФСБ, які були відповідальні за її функціонування:
“Дії повторюються в усіх регіонах. Ми вважаємо, що такі катівні – це одна з форм діяльності з підкорення населення на окупованих територіях, частина фільтраційної системи, через яку вони проганяють проукраїнськи налаштованих громадян: активістів, волонтерів, військових“.
Нагадаємо, за даними Головного слідчого управління Національної поліції України, з початку повномасштабного вторгнення РФ станом на 6 червня 2023 року потерпілими від насильницьких зникнень стали майже 8 800 цивільних, а також 10 200 осіб вважаються зниклими безвісти.
Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти, – напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу es@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.
Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, а також міжнародних організацій для внесення ними інформації до періодичних звітів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного кримінального суду, тощо для документування та подальшого розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні та притягнення винних до відповідальності.