Понад 300 українських військовополонених засудили незаконні окупаційні та російський суди – Офіс генпрокурора
Окупанти систематично вчиняють воєнні злочини проти українських військовополонених, зокрема нехтують їхнім правом на справедливий суд. Відповідно до матеріалів досудового розслідування, українські прокурори мають інформацію про засудження не менш ніж 311 військовополонених ЗС України, з яких 251 засудили в незаконному верховному суді в окупованому Донецьку, 47 – у Луганську, а 13 – у Південному окружному військовому суді РФ.
Про це повідомив Офіс генпрокурора у відповідь на інформаційний запит видання ZMINA.
Українські слідчі повідомили про підозру в скоєнні воєнних злочинів, пов’язаних з порушенням права на справедливий суд, щонайменше десяти особам, а до суду скерували обвинувальні акти щодо трьох.
У цих кримінальних провадженнях досліджують обставини участі військово-політичного керівництва, співробітників слідчого комітету, прокурорів та суддів країни-агресора у фальсифікації кримінальних справ, незаконного притягнення українських захисників до кримінальної відповідальності.
Так, під час свого перебування в окупованому Луганську голова слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін заявив, що станом на кінець жовтня 2024 року 438 військовослужбовців ЗСУ судили в РФ, а 58 людей отримали довічні вироки.
Судять у РФ також військовополонених іноземних легіонерів, і наразі відомо про три десятки таких вироків. Крім того, близько 70 кримінальних справ проти восьми сотень легіонерів скерували до російських та незаконних окупаційних судів.
В Офісі генпрокурора зазначають, що Росія грубо порушує міжнародне гуманітарне право щодо юридичного імунітету українських військових. Їх, відповідно до Женевських конвенцій, у жодному разі не можна притягати до відповідальності за участь у військових операціях.
“Якщо зануритися всередину цих кейсів, то побачимо масові порушення процесуальних гарантій, які стосуються адвокатів і рівності процесу. Порушення, наприклад, відбувається, коли обвинувачення надає суду докази, а підзахисного обмежують у цьому праві. Або ж коли суд “заплющує очі” на важливі аргументи, які спростовують доводи обвинувачення. Згадаймо також презумпцію невинуватості. Ті відео, де українських військових змушують визнавати якісь “злочини” навіть до судового процесу, ворог знімає з однією метою – створити уявлення, що вони спіймали “злочинця”. Однак це порушує презумпцію невинуватості цієї людини, адже лише компетентний суд уповноважений встановити вину”, – розповів віданню МІПЛ офіцер відділу міжнародного права Міністерства оборони України Максим Тимочко.
Нагадаємо, що в окупованому Донецьку влаштували судилище над оборонцями Маріуполя, за результатами якого ув’язнили вісьмох військовополонених морпіхів.