Генасамблея ООН підтримала дві резолюції щодо війни в Україні: про що в них ідеться
24 лютого Генеральна Асамблея ООН ухвалила обидві резолюції щодо війни Росії проти України – одну колективну, за участю більш ніж 50 країн, та другу американську. Підтримали їх 93 країни, а США та Росія виступили проти української резолюції.
Деталі повідомляють видання Reuters, Financial Times та “Суспільне”.

У резолюції, поданій Україною та ще 50 державами, Росію називають країною-агресоркою, а також там міститься заклик до повного виведення російських військ з України.
Представляючи резолюцію України, заступниця міністра закордонних справ Мар’яна Беца підкреслила, що ООН повинна підтвердити, що “агресію слід засуджувати й дискредитувати, а не винагороджувати”. Вона зауважила, що позиція України має охоплювати важливі елементи та гарантувати, що будь-яка майбутня мирна ініціатива відповідатиме принципам Статуту ООН. Це є основою резолюції, яку вона подає від імені широкої групи співавторів.
Резолюцію України підтримали 93 країни світу.
Водночас США закликали Генеральну Асамблею підтримати їхній варіант резолюції негайно після розгляду документа, підготовленого Україною. Представниця США Дороті Ші зазначила, що основна ідея їхньої резолюції – припинення війни. Вона наголосила, що мир можливий і США виступили проти іншої резолюції, закликаючи Україну відкликати свою на користь рішення, яке зобовʼязує покласти край війні та працювати над тривалим миром. Ші підкреслила, що для третьої річниці війни потрібен документ, який би засвідчував зобов’язання всіх держав-членів ООН остаточно припинити конфлікт.
Вона також додала, що в проєкті резолюції США йдеться про заклик до негайного припинення війни та встановлення міцного миру між Україною та Росією. США закликали всі країни-члени ООН, включно з Україною та Росією, приєднатися до цього процесу.
Представник Росії Василь Небензя вказав, що Росія вважає проєкт США “кроком у правильному напрямку”, але водночас сподівається на внесення її поправки щодо “усунення корінних причин української кризи”.
У проєкті США Росія не була визнана країною-агресоркою. Також ця резолюція окреслювала війну Росії проти України як “російсько-український конфлікт” із закликом до його якнайшвидшого припинення та встановлення тривалого миру між Україною і Росією.
Зрештою до документа США за пропозицією європейських країн внесли певні зміни, зокрема формулювання “конфлікт між Російською Федерацією та Україною” змінили на “повномасштабне вторгнення” Росії.
За американський варіант резолюції з трьома поправками 93 країни також проголосували за, вісім – проти, а 73 утрималися. Поправка Росії до американського проєкту не отримала підтримки.
Попри на те що за обидві резолюції проголосували лише 93 країни, що менше, ніж дві третини необхідних голосів, ці документи вважаються ухваленими. Це стало можливим, оскільки країни, які утрималися, не враховуються під час підрахунку голосів, і враховуються лише ті, хто проголосував за або проти.
Нагадаємо, що в третю річницю повномасштабного вторгнення громадська організація BRAND UKRAINE запустила міжнародну кампанію Voices of Just Peace для посилення голосу українців про справедливий та тривалий мир в Україні.