ФСБ погрожує ув’язненням членам Меджлісу – Чубаров

Дата: 23 Лютого 2015
A+ A- Підписатися

На членів Меджлісу в Криму ФСБ та Слідчий комітет чинить тиск у питанні вибору голови Меджлісу.

Про це заявив на прес-конференції у Києві лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

“Сьогодні викликають членів Меджлісу співробітники або ФСБ, або Слідчого комітету. Їм ставлять конкретні ультиматуми щодо їхньої поведінки в складі Меджлісу або щодо їхнього голосування по тій чи іншій кандидатурі. Один учасник Меджлісу мені розповів: ”Результат один. Як вони кажуть – або ви приєднаєтесь до пана Чубарова, якому заборонено в’їзд, і ми вас викинемо з Криму, а тут у вас залишаться рідні, або ви приєднаєтесь до Ахтема Чийгоза, який сидить. Або ж ви будете вести себе так, як вони кажуть, як ми вас просимо”, – заявив Рефат Чубаров.  

При цьому він зауважив, що під час окупації збирати на Курултай людей, які виступають проти окупації, неможливо.

“Збирати людей в окупованому Криму, щоб в демократичний спосіб відверто обговорювати, як вони будуть протистояти окупантам – це сюр якийсь. Ми думали проводити Курултай в Туреччині чи в Румунії, де є величезна наша діаспора, але в багатьох людей є побоювання, що їх не допустять назад до Криму. Вони просто повторять нашу долю з паном Мустафою Джемілєвим і Сінавером Кадировим. Тому ми поки що відмовились від ідеї термінового скликання Курултаю”, – сказав пан Чубаров.

Наразі в Криму, за словами лідера Меджліса, відбувається переслідування активістів по двох великих справах.

“Це справа 3 травня 2014 року, коли тисячі людей зустрічали пана Мустафу Джемілєва на адміністративному кордоні, і це завершилось тим, що більше 2,5 тисяч людей прорвало адміністративний кордон. Окупанти вважають це державним кордоном, і вже більш ніж 130 людей за ці дії покарані судами величезними розмірами штрафів. Стосовно 7 – 8 людей відкриті кримінальні справи. Російські правозахисники називають цю справу “Кримською Болотною справою”. Друга справа – справа масового мітингу біля приміщення Верховної Ради АР Крим противників і прихильників цілісності України, де загинуло, як каже кримська влада, двоє літніх людей від тисняви”, – пояснює Рефат Чубаров.

В рамках цієї справи окупаційна влада заарештувала виконуючого обов’язки голови Меджлісу Ахтема Чийгоза. Йому загрожує за кримінальним кодексом РФ до 10 років позбавлення волі. Рефат Чубаров зауважує, що влада опитала до 150 людей, і кожен з них може бути звинувачений за цією справою.

Лідер Меджлісу каже, що зараз готується неофіційний візит до Криму турецької робочої групи, яка буде складатись з колишніх політиків, дипломатів, громадських діячів для вивчення ситуації в Криму, стану прав кримських татар, аби відобразити ці результати у відповідній доповіді уряду України.

Ця поїздка обговорювалась між президентом Туреччини Реджепом Ердоганом і президентом Росії Путіним під час зустрічі 1 грудня 2014 року в Стамбулі.

“Турецька сторона запитала нашу думку щодо цього візиту. Наша позиція така. Цей візит таки може бути через Київ. Зустріч з керівництвом Меджлісу кримськотатарського народу, з посадовцями України, потім вже відбути до Москви, а згодом з Москви до Криму. Цей візит може бути тільки за таким маршрутом. Також він можливий за умови, якщо в заздалегідь затвердженому протоколі будуть гарантовані зустрічі зі всіма сторонами кримськотатарського суспільства. Щоб це не була зустріч лише з представниками кримських татар, які залучені російською владою і працюють на владу. Росія підштовхує турецьку сторону, щоб такий візит якомога скоріше стався. Вони потім це будуть демонструвати як визнання Туреччиною факту окупації. Посол РФ в Туреччині Андрій Карлов в одному зі своїх інтерв’ю заявив, що результати цього візиту нарешті розкриють очі всьому світові, який сьогодні робить висновки про стан дотримання прав кримських татар лише через призму Чубарова і Джемілєва”, – каже Рефат Чубаров.

Пан Чубаров переконаний, що відновлення прав кримчан можливе тільки через економічні санкції.

“Ми вчора говорили, зокрема з прем’єр-міністром Латвійської Республіки (Лаймдота Страуюма – ред). Я до неї звертався, як до голови уряду країни, яка зараз головує в Європейській Раді. Я говорив про те, що вже не може бути дискусій, щоб Україні не допомогти у відповідних сферах. Щоб ми могли себе більш ефективно захищати, нам потрібна зброя та кредити. Але якщо ви тут будете довго тягнути різними дискусіями, то хоча б не дискутуйте між собою щодо зміцнення, збільшення санкцій проти Росії. От деякі російські ліберали вважають, що шлях санкцій – це не дуже добрий, але єдиний шлях допомогти російському суспільству розкрити очі на діяльність свого уряду… Ми повернемо тоді Крим і не тільки його, якщо послабимо саму Росію”, – вважає лідер Меджлісу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: