Експорт “зерновим коридором” скоротився через блокування суден Росією

Дата: 18 Грудня 2022
A+ A- Підписатися

У Босфорі через штучне обмеження Росією реєстрації на інспекцію суден з українською агропродукцією виникла черга, внаслідок цього експорт зерна до країн Азії, Європи та Африки скоротився.

Про це 17 грудня повідомила пресслужба Міністерства інфраструктури України у фейсбуку.

На цей час на інспекційну перевірку Спільного координаційного центру очікували 92 судна з українським зерном. З 65 заявлених на перевірку кораблів сторона країни-агресора зареєструвала лише три на поточну добу.

“Така ситуація призводить до обмежень роботи українських портів і недоекспорту продукції мінімум в три мільйони тонн на місяць”, — йдеться в повідомленні.

Загалом на 17 грудня в портах Одеси під обробкою перебувало 23 судна. На них завантажували 734 тисячі тонн української агропродукції.

За дві доби з портів Одеси вийшли 4 судна зі 145 тисячами тонн пшениці для Азії.
Серед них балкер STAR EMERALD зі 71 тисячею тонн пшениці для Індонезії.

Всього з 1 серпня з портів Одеси вийшло 558 суден, що експортували 14 мільйонів тонн українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки, повідомили в Міністерстві інфраструктури (станом на 17 грудня 2022 року).

Нагадаємо, що “зернову угоду” про розблокування експорту українського зерна морським шляхом підписали 22 липня 2022 року в Туреччині. Перед цим радник голови Офісу президента Михайло Подоляк наголосив, що Україна підписує угоди з ООН і Туреччиною, а не безпосередньо з РФ.

Росія підписала документ з ООН і Туреччиною окремо.

Документ не передбачав жодного супроводу суден із зерном російськими кораблями та присутності представників країни-агресора в українських портах. Всі перевірки здійснюватимуть спільні групи в турецьких територіальних водах “у разі виникнення такої потреби”, сказав він.

Уже 23 липня, наступного дня після підписання ініціативи, Росія атакувала порт Одеса, чергову атаку російські військові вчинили на порт 23 вересня. Атаки на енергетичну інфраструктуру з боку окупантів знеструмили портову інфраструктуру, проте Україна не припинила дії угоди навіть після цього.

Росія ж вирішила тимчасово зупинити дію договору через обстріл кораблів у бухті окупованого Севастополя вранці 29 жовтня. Через це судно IKARIA ANGEL з 40 тисячами тонн пшениці 30 жовтня не змогло вийти з українського порту. Продукція на його борту призначалася для жителів Ефіопії, які перебувають на межі голоду.

Польща та Європейський Союз висловили готовність допомогти Україні з експортом зерна після припинення Росією дії “зернової угоди”.

ООН та Туреччина 31 жовтня на один день погодили рух суден із зерном гуманітарним коридором: з портів Одеса, Чорноморськ та Південний вийшли 12 суден з 355 тисячами тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.

Раніше ZMINA детально розповіла, як Росія інструменталізує голод у країнах Африки у своїй неспровокованій та незаконній війні. Окупаційні збройні сили РФ викрадають українське зерно і вивозять його через тимчасово окупований Крим, зокрема до Сирії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter