Дитячий омбудсман заявляє, що Кабмін планує скасувати реформу інтернатів

Дата: 19 Січня 2021
A+ A- Підписатися

Кабінет Міністрів надіслав на погодження до Уповноваженого президента з прав дитини Миколи Кулеби проєкт розпорядження про внесення змін до Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 роки, який фактично зупинить реформу інтернатів.

Про це на сторінці у фейсбуку повідомив Кулеба. 

Фото: Омбудсман

Реформа інтернатів в Україні розпочалась у 2017 році та мала на меті створити умови, щоб дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах або мають проблеми зі здоров’ям, виховували в рідних, прийомних чи патронатних родинах. 

Як розповідав невдовзі після затвердження національної стратегії реформування Микола Кулеба, з 2016 до 2018 року кількість дітей в інтернатних закладах зросла зі 105 тисяч до 106 тисяч, а на їхнє утримання держава витрачає щороку понад 8 мільярдів гривень. Водночас 80% цієї суми йде на утримання будівель та заробітну плату співробітникам, з яких трохи більш ніж половина – це медичні та педагогічні працівники. 

Згідно зі стратегією, в державних інституціях до 2026 року мали проживати менш ніж 0,5% дітей із загальної кількості дитячого населення, однак наразі цей показник дорівнює 1,5% та в кілька разів перевищує аналогічні показники в країнах ЄС. Задля розв’язання цієї проблеми держава мала створювати широку мережу будинків сімейного типу та патронатних родин.

Душова кімната в Поливанівському дитячому будинку-інтернаті на Дніпропетровщині. Фото: Омбудсман

Також у громадах мали створювати умови для підтримки родин із груп ризику. Наявні інтернатні заклади повинні були перепрофільовувати під потреби кожної конкретної громади. 

Поданий на погодження до Офісу Уповноваженого президента з прав дитини проєкт пропонує відтермінувати до 2026 року норми, згідно з якими дітей до трьох років припиняли влаштовувати до інтернатів. У першій редакції документа це був один з ключових пріоритетів.

“Саме на дітей цього віку інституційний догляд впливає найбільш травматично, про що говорять численні дослідження! В Україні у 2019 році 1 639 дітей віком до трьох років були влаштовані в інтернати. Я абсолютно впевнений, що держава має достатньо ресурсу, щоб створити належні умови для цих дітей і не допустити потрапляння їх у заклади”, – зауважує Кулеба. 

Також урядовці пропонують вилучити з реформи 70% інтернатних закладів системи освіти, а саме спеціальні та спеціалізовані заклади, у складі яких є пансіон. Уповноважений пояснює, що реформу пропонують звузити лише до:

  • будинків дитини (їхню реформу відтерміновують до 2026 року);
  • дитячих будинків-інтернатів системи соціального захисту (для дітей з важкими формами інвалідності);
  • дитячих будинків системи освіти, в яких станом на січень поточного року залишилось 1 057 дітей, що є менш ніж 1% загальної чисельності дітей в інтернатах.
Ліжко, на якому спали вихованці Стрижавського дитячого будинку-інтернату на Вінниччині. Фото: Омбудсман

“На жаль, окремі депутати, всупереч рекомендаціям Комітету ООН з прав дитини, у яких інституційне розміщення дітей допускається лише в якості крайнього заходу і тільки якщо це відповідає найкращим інтересам дитини, борються за систему інтернатів з цілодобовим перебуванням у них дітей, вважаючи прийнятним розлучення дитини з батьками”, – наголосив Кулеба. 

Станом на січень поточного року у 286 спеціальних закладах освіти в Україні перебувало 34 947 дітей, з яких 20 837 там не лише навчалися, а й мешкали. Водночас у 79 закладах спеціалізованої освіти перебували 22 273 дитини, а 13 611 з них там також і жили.
 
Уповноважений підкреслив, що розпочата 2017 року реформа стосується лише дітей, які живуть у закладах, що беруть на себе функцію утримання, догляду і виховання.
 
“Реформа не має на меті ліквідувати заклади спеціальної освіти. Ті, хто говорить, що стратегія покликана знищити такі заклади, просто маніпулюють. Майбутнє інтернатів за стратегією – це перетворення їх на школи без цілодобового утримання дітей. Так, як це відбулося в усіх цивілізованих країнах. Зміни ж до стратегії, які пропонує Мінсоцполітики, фактично повертають нас у радянське минуле, коли в дитини з інвалідністю не було іншого вибору, як жити в інтернаті, без батьків та бути ізольованою від суспільства”, – підсумував він.
 
Раніше ZMINA розповідала про те, як живуть вихованці дитбудинків на Полтавщині, Херсонщині та Дніпропетровщині. Після дослідження, яке провели благодійники в низці будинках дитини, стало відомо, що кожен другий, хто потрапляє до закладів, має батьків, не позбавлених прав. Водночас багато сімей не підтримують з дітьми зв’язку попри те, що залишаються їхніми законними представниками. Родини віддають дітей до закладів через складні життєві умови, адже не отримують достатньої підтримки від відповідальних служб. 
 
У закладах вихованці змушені жити в поганих умовах, у середньому по 10 осіб в одній кімнаті. Також вони практично не отримують необхідної реабілітації та медичної допомоги, а персонал, який відповідає за це, ставить їм фейкові діагнози та лікує методами, застосування яких не має наукового підґрунтя.
 
Фотографія обкладинки: Уповноважена Верховної Ради з прав людини 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: