До Конституції не включили право на доступ до публічної інформації

Дата: 20 Липня 2015
A+ A- Підписатися

При розробці змін до Конституції Робоча група не включила до тексту право на доступ до публічної інформації, право на зброю для захисту у випадку смертельної небезпеки та право на демократичне повстання.

Про це йдеться в оприлюдненому на сайті Харківської правозахисної групи Меморандумі з приводу розробки законопроекту про внесення змін та доповнень до Розділу II чинної Конституції України станом на 15 липня. Зміни було підготовано Робочою групою Конституційної Комісії з питань прав, свобод та обов’язків людини і громадянина.

Цілком новими статтями Конституції стали статті про гідність людини та про право на справедливий суд. У якості нормативних пропозицій було запропоновано представником від Української Гельсінської спілки з прав людини та Харківської правозахисної групи два нових конституційних права: право на належне врядування та право на доступ до публічної інформації, але Робоча група відмовилась включити ці права до тексту.

Стаття 24 про заборону дискримінації, за словами правозахисників, приведена у більш повну відповідність до європейських стандартів – до неї включено більше ознак, за якими дискримінація не допускається. 

На жаль, такі ознаки, як ґендерна ідентифікація, місце проживання або сексуальна орієнтація, не знайшли відображення в оновленому тексті норми. Ці ознаки розміщені в альтернативній версії статті про заборону дискримінації і будуть запропоновані від імені представника від УГСПЛ та ХПГ як офіційний додаток“, – зазначено у Меморандумі. 

Правозахисники наголошують, що Робоча група суттєво наблизила законопроект до європейських правових стандартів, разом з тим виявилася несподівано консервативною. Зокрема, у проекті залишилася така підстава для обмежень здійснення прав і свобод людини, як сумнозвісний аргумент “моралі”.

Такі беззаперечні цінності органічного конституціоналізму, як право народу на демократичне повстання; право на зброю для захисту себе і своєї сім’ї у випадку смертельної небезпеки; право на доступ до публічної інформації; свобода від обмежень у професійних сферах літератури, мистецтва і науки; академічна свобода та автономія університетів; право на належне врядування; право на політичний страйк; право на одностатевий шлюб; право вільно чинити власною долею опинилися за межами законопроектної конституційної оболонки“, – зазначають експерти.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: