До 24 лютого 2022 року окупанти ув’язнили 303 цивільних українців на окупованих територіях – МІПЛ
За даними СБУ, до 24 лютого 2022 року окупаційна влада незаконно утримувала у в’язницях 303 громадянина України, зокрема 150 з них були затримані в окупованому Криму та на території РФ.
Про це заявила виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко сьогодні під час презентації аналітики “Свавільні затримання та захоплення цивільних заручників у північних регіонах України”, передає кореспондент видання ZMINA.
Вона додала, що після початку повномасштабної війни Росія продовжила практику затримання цивільного населення.
Під час сьогоднішнього заходу МІПЛ презентувала кейси насильницьких викрадень у Київській, Чернігівській та Сумській областях. Точну кількість цивільних заручників наразі встановити неможливо, зауважують в організації. Однак відомо, що частину людей росіяни відпустили під час свого відступу, а частину забрали із собою. Також у звіті є інформація про повернення тіл, які були ідентифіковані за допомогою ДНК-експертизи.
“У результаті офіційних обмінів повернули 20 цивільних з Київщини. Але такі випадки були радше винятками, ніж систематичною практикою. Наразі в нас немає відповіді на запитання, як повернути інших громадян України”, – каже Катриченко.
Правозахисниця зазначила, що дослідникам МІПЛ вдалося поспілкуватися з більш ніж 100 свідками, серед яких були родини заручників, звільнені особи та свідки затримань.
Згідно з цими свідченнями, зазвичай викрадених з Київщини перевозили до Брянська, викрадених з Чернігівщини – до Курська, а із Сумщини – до Бєлгорода.
“Надалі ми плануємо досліджувати місця утримання цивільних та відповідальних за їхнє викрадення”, – додала Катриченко.
За словами керівниці напряму документування МІПЛ Анастасії Пантелєєвої, перед деокупацією частини Херсонщини росіяни перевезли цивільних заручників до поліцейських відділків Чаплинки, Новотроїцького та Каланчака. У колишньому гуртожитку на Чонгарі росіяни облаштували СІЗО, куди звозять людей з окупованого півдня. Бранців, які були не згодні з окупацією або мали зв’язки із ЗСУ, росіяни зазвичай звинувачують у тероризмі. Крім цього, вони почали проводити суди над дрібними злочинцями, яких звинувачують у крадіжках або розбої. Усі судові засідання відбуваються в районному суді Генічеська.