Для них не існує різниці, чи ти цивільний, чи військовий. Росія судить і тих, і тих за “тероризм” – сестра Павла Запорожця

Дата: 29 Жовтня 2023
A+ A- Підписатися

Розгляд справи юриста Павла Запорожця у суді в Ростові наближається до завершення. Незабаром повинно відбутися останнє засідання, під час якого винесуть остаточний вирок. Чоловікові загрожує від 10 до 20 років ув’язнення. Павло розуміє, що його все одно засудять та етапують до однієї з російських колоній. Спостерігаючи за подібними процесами, він дійшов висновку, що у РФ цивільних та військових судять за одним і тим самим звинуваченням – “тероризм”.

Про це виданню ZMINA розповіла сестра Павла – Лідія Запорожець.

Павло Запорожець. Фото з відкритих джерел

За словами Лідії, попри те, що Координаційний штаб у своєму документі визнав Павла військовополоненим, російський суд цього до розгляду не прийняв.

Це й не дивно, оскільки спостерігаючи за подібними процесами, Павло дійшов висновку, що у РФ цивільних та військових судять за одним і тим самим звинуваченням – “тероризм”.

Жінка зазначає, що розгляд справи Павла у суді наближається до завершення. Незабаром повинно відбутися останнє засідання, під час якого винесуть остаточний вирок. Чоловікові загрожує від 10 до 20 років ув’язнення. Павло розуміє, що його все одно засудять та етапують до однієї з російських колоній.

Павло не визнає своєї провини. Він каже, що його насильно вивезли з окупованої території та весь час катували. Він нічого протизаконного не зробив, а лише був громадянином своєї країни, яку захищав”, – сказала сестра.

За її словами, на одному з засідань свідчення проти нього давали двоє чоловіків. Один підписав акт його затримання 16 липня 2022 року, а вже 25 липня помер від тортур. Інший заявив стороні захисту, що його катували, а отже всі надані ним покази слід вважати такими, що отримані під тиском. Свідчення останнього були нотаріально задокументовані, після чого суддя їх долучив до справи.

Лідія додає, що на одному з судових засідань ухвалили рішення перевірити застосування фізичного насилля до Павла. Факти катувань неодноразово фіксувалися стороною захисту для подання відповідних клопотань. Усі зібрані матеріали подавалися до слідчого комітету.

Після цього суддя зобов’язав прокурора з’ясувати, чи відреагували слідчі на ці клопотання”, – каже жінка.  

Лідія вважає, що двома можливими варіантами повернення несправедливо засуджених цивільних заручників є помилування або відбування покарання на батьківщині.

Нагадаємо, родина кремлівського бранця та ветерана АТО Павла Запорожця подала скаргу до Європейського суду з прав людини щодо незаконного затримання чоловіка росіянами. У ЄСПЛ відповіли, що вони взяли до розгляду матеріали, надіслані близькими українця.

Як відомо, ветерана АТО Павла Запорожця окупанти викрали в Херсоні навесні 2022 року. Росія обвинувачує його в порушенні ст. 361 КК РФ за “намір влаштувати терористичний акт” у Херсоні.

За версією слідства, він збирався здійснити підрив вибухових пристроїв під час акції “Безсмертного полку” 9 травня 2022 року. 

На підготовчому судовому засіданні в справі Запорожця його захист клопотав про визнання неприпустимими низки доказів, зокрема протоколів оперативних заходів у період, коли чоловіка три місяці утримували в ізоляторі тимчасового тримання в Херсоні та застосовували побиття і катування електричним струмом. Однак суд у цьому відмовив, вважаючи це клопотання передчасним.

Крім того, суд відхилив клопотання про припинення кримінальної справи через відсутність складу злочину.

Сторона захисту обґрунтовувала це тим, що Павло Запорожець є чинним військовослужбовцем Головного управління розвідки України, і замах на те діяння, в якому його обвинувачують, є виконанням бойового наказу. А оскільки негативних наслідків навіть для окупаційних збройних сил не настало, то Запорожець не підлягає кримінальній відповідальності й до нього мають застосовуватися правила, встановлені Третьою Женевською конвенцією, і він має бути звільнений від кримінальної відповідальності.

15 березня 2023 року в Ростові-на-Дону відбулося перше судове засідання в справі Павла Запорожця. Під час засідання він виступив із проханням обрати для нього запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою.

17 травня 2023 року в Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону відбулося третє судове засідання у справі Запорожця. Під час засідання сторона обвинувачення не змогла забезпечити присутність на суді свідків та співробітника ФСБ, який затримував херсонця. Наступне судове засідання призначено на 31 травня.


Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти, – напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу es@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами. 

Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, а також міжнародних організацій для внесення ними інформації до періодичних звітів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо, для документування та подальшого розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні та притягнення винних до відповідальності.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter