Для чоловіків: 35 практичних кроків до гендерної рівності

Дата: 11 Вересня 2016
A+ A- Підписатися

Більшість чоловіків у побуті роблять багато речей, які прямо чи опосередковано сприяють гендерній нерівності.

“Феміністична майстерня” переклала складений політологінею Йоркського університету Памелою Кларк список практичних інструментів, які кожен чоловік може застосовувати в щоденному житті, аби сприяти рівності в стосунках із жінками.

Цей список має підштовхнути чоловіків до рефлексії над тим, як вони впливають (прямо чи опосередковано) на жінок і як вони можуть підтримати розвиток фемінізму через щоденні практики.

1. Виконуй 50% (або більше) домашньої роботи.

Ти повинен постійно робити свою частину домашньої роботи добровільно, не відкладаючи на потім, не виправдовуючись і не чекаючи, коли тебе попросять.

Усвідом, що наші домашні звички та набуті уявлення про неоплачувану домашню роботу є в значній мірі гендерно нормованими та працюють на користь чоловіків. Погодься, що боротьба з цим — твоя відповідальність. Упродовж наступного тижня звертай увагу, скільки домашньої роботи ти робиш у порівнянні з жінками, з якими живеш, і зауважуй, чи це справедливий розподіл.

2. Виконуй 50% (або більше) роботи з емоційної підтримки у своїх інтимних і дружніх стосунках.

Усвідом, що жінки непропорційно відповідальні за емоційну працю. Ця відповідальність забирає в них час та енергію, яку вони могли б витратити на приємні для них речі.

3. Споживай культурні продукти, створені жінками.

Чим би ти не цікавився – французьким кіно, астрофізикою, бейсболом чи спостереженням за птахами – переконайся, що жіночі голоси і жіночі культурні продукти представлені в тому, що ти споживаєш. 

4. Лиши жінкам простір.

Багато жінок на вулицях, особливо вночі чи наодинці, почуваються знервовано. Фізична близькість незнайомого чоловіка може загострити таке відчуття небезпеки. Усвідом, що це небезпідставний страх, враховуючи те, як багато жінок пережили домагання, психологічний та фізичний тиск через поведінку чоловіків під час перебування в публічному просторі.

Приклади: Якщо в громадському транспорті є вільне місце біля чоловіка, займи його, замість того щоб сідати біля жінки. Йдучи темною вулицею поруч з самотньою жінкою, перейди вулицю, щоб вона не хвилювалась, що хтось її переслідує.

5. …Але не будь мовчазним свідком у випадках, коли можеш використати свою стать, щоб зашкодити сексизму.

Приклади: Зроби зауваження чоловікові, який робить сексистські коментарі чи розповідає сексистські жарти. Якщо тобі здається, що подруга в барі/на вечірці/в метро/будь-де відчуває незручність, коли чоловік говорить з нею, спробуй по-дружньому втрутитись, щоб дати їй можливість для “виходу”, якщо вона цього хоче.

6. Якщо жінка називає щось сексистським, вір їй.

7. Дізнайся більше про сексуальну згоду та переконайся, що всі твої сексуальні стосунки базуються на чіткій та однозначній згоді обох сторін.

8. Будь відповідальним за контрацепцію.

Якщо ти в стосунках, які передбачають контрацепцію, запропонуй користуватися методами, що не несуть ризиків для здоров’я жінки (використання гормонів, хірургії і т.д.) та розглядай їх як кращі варіанти. Якщо твоя партнерка віддає перевагу конкретному методу, дозволь їй бути відповідальною за прийняття цього рішення, не допитуючись і не скаржачись на нього. Не ний через використання презервативів, будь відповідальним за їхню покупку і доступність, якщо це метод, яким ви користуєтеся.

9. Зроби щеплення від вірусу папіломи людини.

Якщо ти молодий чоловік, зроби його. Якщо в тебе є молодий син, переконайся, що він його зробив. Оскільки жінки непропорційно більше страждають від наслідків вірусу папіломи людини, для встановлення справедливості, чоловіки мають прийняти на себе хоча б потенційний ризик, зробивши щеплення.

10. Дотримуйся прогресивної політики імен.

Якщо ти і твоя партнерка вирішили взяти шлюб, будь готовий, що кожен з вас залишить своє прізвище. Якщо для тебе важливо мати спільне прізвище з твоєю дружиною, будь готовий змінити своє прізвище і розцінюй це як кращий варіант, ніж зміна прізвища дружини.

11. Якщо в тебе є діти, розділи батьківство на рівних.

Будь готовий взяти декретну відпустку і залишитись вдома та дбати про дітей, коли вони малі. Розділяй обов’язки по догляду за дитиною таким чином, щоб хоча би 50% виконував ти.

12. Звертай увагу на неформальні випадки виконання гендерних ролей і кидай їм виклик.

Наприклад, якщо ти на сімейному прийомі чи вечері, зверни увагу, майже все – практично всю підготовку їжі/прибирання/догляд за дітьми – роблять жінки, поки чоловіки соціалізуються.

13. Будь уважним до прихованої та явної гендерно-обумовленої нерівності влади в твоїх інтимних/побутових стосунках з жінками… незалежно від того, чи це партнерка, членкиня родини, чи співмешканка.

Якщо ти розділяєш домашнє господарство з партнеркою, виконуючи роль основного годувальника, дізнайся більше про ґендеровану різницю в зарплатах, працюй над розділенням праці та економічних ресурсів в твоєму господарстві таким чином, щоб підвищити економічну незалежність твоєї партнерки.

14. Переконайся, що твоїми романтичними та сексуальними стосунками з жінками керує відвертість та повага.

Твоє ставлення до жінок, з якими ти маєш стосунки, демонструє те, наскільки цінними ти вважаєш жінок загалом. Будь чесним та відкритим у намірах, відвертим у спілкуванні. Тоді жінки матимуть можливість самостійно приймати обґрунтовані рішення та робитимуть те, що вони дійсно хочуть.

15. Не будь мовчазним свідком сексизму онлайн.

Роби зауваження тим, хто створює, говорить чи постить сексистські речі в інтернеті, особливо в соціальних медіа. 

16. Будь відповідальним у грошових питаннях в побутових/романтичних стосунках.

Знай, якщо ти не береш на себе відповідальність за вирішення грошових питань, це обов’язково впливає на твою партнерку, і оскільки загалом жінки заробляють менше, ніж чоловіки (і довше живуть), це питання фемінізму.

Приклад: Твої борги по кредитам/ грошові витрати/проблеми з азартними іграми впливають на її спосіб життя та майбутнє. Розділи з нею загальні персональні фінансові обов’язки, складання бюджету, заповнення податкової документації.

17. Будь відповідальним за власне здоров’я.

Чоловіки під час хвороб звертаються до лікарів рідше ніж жінки, а коли звертаються, то скоріш за все, під впливом жінки. Довге та здорове партнерське життя для тебе і дружини передбачає відповідальність за ваше здоров’я: помічай будь-які проблеми та сприймай їх серйозно.

18. Не витріщайся на жінок та не відпускай коментарі на їхню адресу (тобто тримай язика за зубами, а коментарі — при собі).

Незважаючи на те, що жінки більше схильні носити відкритий одяг, ніж чоловіки, не витріщайся тільки тому, що ти хочеш і можеш. Навіть якщо ти вважаєш жінку привабливою, є різниця між зверненням уваги та неадекватною поведінкою/неповагою.

19. Звертай увагу на стать експертів і ключових фігур, які доносять тобі інформацію в медіа.

Коли ти дивишся на експерта по ТВ, читаєш статті тощо, зауваж, як часто ця інформація надходить від чоловіків, і врешті поцікався, як може відрізнятися жіноча думка.

20. Перевір, чи є жінки серед твоїх кумирів та рольових моделей.

21. Відзначай досягнення жінок, яких ти знаєш, у розмові з іншими.

22. Будь чесним з друзями чоловічої статі (не будь “братаном”).

Коли товариш робить щось сексистське (ухиляється від сплати аліментів, принижує жінок, витріщається, таємно витрачає кошти своєї партнерки тощо), будь чесним і скажи своєму другові, що така поведінка негідна.

23. Не стався до партнерки, як до «пили». Якщо вона постійно «пилить», ймовірно, ти робиш щось не так.

24. Знай, що усвідомлення власних сексистських та стереотипних поглядів недостатньо. Зроби щось, аби позбутись їх.

25. Товаришуй з жінками.

Якщо в тебе немає подруг, з’ясуй, чому, а після цього потоваришуй з кимось.

26. Шукай наставниць/жінок-керівниць (працюй з жінками в якості підлеглого).

Май на увазі, що від жінок на керівних позиціях можна багато чому навчитись.

27. Діли відповідальність щодо подій та спільних дат у романтичних стосунках та сім’ї.

Пам’ятай про дні народження членів родини, ювілеї та важливі події. Не перекладай привітальні дзвінки, розсилання листівок та організацію зустрічей і свят на свою партнерку.

28. Не засуджуй жінок через їхню зовнішність.

Жінки змалечку засвоюють жорсткі рамки норм краси. Не говори або не роби речей, які змушують жінок відчувати їхню невідповідність цим нормам. Не тисни на них, аби вони намагались їх досягти. Але так само нефеміністично радити жінкам використовувати власне тіло для протистояння цим нормам, якщо вони самі цього не хочуть. Слід розуміти, що існують значні соціальні санкції для жінок, які не відповідають нормам краси, тож не варто чекати, що жінки прийматимуть на себе ці санкції як мучениці.

29. Пропонуй товаришкам провести їх додому, якщо вони повинні йти додому вночі поодинці, або склади їм компанію в публічному просторі, де вони можуть почуватися небезпечно.

Однак не наполягай у разі відмови та не поводься нав’язливо по-джентельменськи.

30. Додай фемінізм до своїх щоденних розмов з іншими людьми.

Якщо твій батько не виконує свою частку домашньої роботи, поговори з ним про те, чому це важливо. Якщо твій друг зраджує свою дівчину або говорить про неї в образливому тоні, відверто поговори з ним про те, що повага до окремих жінок, в тому числі його близьких, є складовою поваги до жінок в цілому.

31. Якщо в тебе є схильність недоречно поводитись з жінками під впливом алкоголю або наркотиків, не вживай алкоголь та наркотики.

32. Слідкуй за тим, чи не займаєш ти більше фізичного та емоційного простору, ніж тобі потрібно.

33. Доведи на практиці бажання подолати нерівність в доходах.

Жінки все ще заробляють близько 77% від середньої зарплати чоловіків. Якщо твоє фінансове становище дозволяє це, виділи символічних 23% від свого доходу на вирішення соціальних проблем. Якщо 23% здається тобі значною сумою, це тому що ця сума і справді значна, однак вона також велика і для жінок, які не мають вибору: позбутись цих коштів чи ні.

34. Візьми за звичку розглядати соціальне становище, обумовлене твоєю статтю, як незаслужений привілей.

Ти маєш докладати зусиль, аби поступитись. В той же час жінки незаслужено опиняються в невигідному становищі через свою стать, тому їм доводиться докладати зусиль, аби це подолати.

35. Не бійся слова «фемінізм».

Говори про фемінізм як про природне, нормальне та беззаперечне переконання, тому що таким воно і є. Нехтуючи цим словом та використовуючи лише такі терміни, як “гуманізм” або “антисексизм”, ти зміцнюєш ідею про те, що слово на літеру «Ф» означає щось страшне. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: