Для безвізового режиму Рада має вдосконалити судовий захист іноземців

Дата: 02 Листопада 2015
A+ A- Підписатися

На засіданні комітету з питань прав людини, національних меншин та міжнародних відносин розглянули пропозиції законодавчих змін у рамках лібералізації візового режиму.

Як повідомляє сайт Верховної Ради, голова комітету Григорій Немиря нагадав, що Україна у 2010 році отримала на виконання План дій щодо лібералізації візового режиму. Парламент минулого скликання завершив виконання першої фази Плану – законодавчої. Зараз виконується друга фаза Плану – інституційна та імплементаційна.

Немиря також підкреслив, що Молдова, яка отримала відповідний План пізніше, вже виконала всі необхідні умови, і громадяни цієї країни користуються перевагами лібералізації візового режиму ЄС.

Вже в грудні Європейська Комісія може прийняти рішення щодо успішності виконання Україною другої фази, тому зараз парламент дуже обмежений у часі“,- сказав він.

Немиря нагадав, що виконання Плану дій було і є частиною Коаліційної угоди, та що міркування безпеки держави не мають призвести до звуження або обмеження дотримання прав і свобод людини.

Члени Комітету рекомендували Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу проект Закону про внесення змін щодо удосконалення положень судового захисту іноземців та осіб без громадянств та урегулювання окремих питань, пов’язаних з протидією нелегальній міграції №3159, внесений Кабінетом Міністрів України. 

За словами представника омбудсмана України Михайла Чаплиги, в проекті передбачено право звернення до безоплатного центру правової допомоги, але це не є обов’язком; не передбачена участь перекладача при затриманні іноземців; не визначений час, на який особа затримується вперше; не виписані належним чином інструменти захисту.

У свою чергу, представник Державної прикордонної служби Олександр Пінчук наголосив на важливості визначення у законопроекті місць для утримання затриманих іноземців, включно із закладами поліції.

Викликає стурбованість запропонована норма стосовно збільшення можливого терміну тримання порушників міграційного законодавства в спеціально призначених для цього режимних установах до 18 місяців. Спочатку це було 6 місяців, потім збільшили до 12, тепер хочуть 18 місяців. Але чи правомірним є півтора року ув’язнення для людини, яка на жодний строк позбавлення волі не засуджена, та ще й за рахунок українських платників податків? Можливо, варто просто прискорити процедури ідентифікації та видворення, для проведення яких і застосовують тримання в пунктах для нелегальних мігрантів?“- йдеться у листі експерта Міжнародної організації з міграції Олени Малиновської, який надійшов до Комітету напередодні засідання.

За словами іншого представника Міжнародної організації з міграції Лідії Кузьменко, у законопроекті мають бути детально виписані пункти, які визначають альтернативи тримання під вартою та зобов’язання інформувати про місце знаходження затриманої особи.

Члени комітету рекомендували профільному Комітету у закордонних справах відправити на доопрацювання проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, на виконання зобов’язань України з лібералізації візового режиму №3224, та взяти за основу альтернативний законопроект №1632, схвалений комітетом ще у квітні.

Цей законопроект порушує права людини і особливо – віруючих. Чому ми повинні приймати його і порушувати Конституцію?“,- наголосив член комітету Борис Фельдман.

Перший заступник голови комітету Валерій Пацкан зазначив, що буде підтримувати альтернативний законопроект, де була врахована думка громадських організацій. Крім того, цей законопроект отримав схвальні висновки Ради Європи.

“Цей законопроект надає можливість тотального стеження за людиною, і тому є неприйнятним. Крім того, цей законопроект під гаслами спрощення візового режиму ЄС пропонує легалізувати паспортну корупцію“,- сказав експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук

Крім того, на засіданні Комітету заступник міністра юстиції України Сергій Пєтухов представив проект Закону щодо гармонізації законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації із правом Європейського Союзу, розроблений міністерством.

“Ми пропонуємо представникам коаліції, які зобов’язалися виконувати положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС,  підтримати наш законопроект і внести його на розгляд Верховної Ради. Це стане чи не останнім кроком на виконання вимог, потрібних для лібералізації візового режиму ЄС“,- сказав він.

Григорій Немиря запропонував членам Комітету розглянути даний законопроект і внести свої пропозиції і зауваження.

Нагадаємо, експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук зазначав, що збереження і розвиток великої бази персональних даних громадян, передбачені урядовим законопроектом №3224, також спрямованим на лібералізацію візового режиму, суперечать європейській практиці.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter