Діти-сироти на Донбасі опинилися у заручниках – омбудсман

Дата: 08 Травня 2015
A+ A- Підписатися

Керівництво “ДНР” та “ЛНР” забороняє вивозити дітей за межі областей, натомість намагається вивозити їх до Росії.

Як повідомляється у доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини за 2014 рік, на початку літа 2014 року безпосередньо в “гарячих точках” функціонувало понад 40 установ для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, людей з інвалідністю. Частина закладів і зараз працює на території, непідконтрольній Україні.

У закладах на підконтрольних сепаратистам територіях немає стабільного телефонного та електронного зв’язку, існують проблеми із постачанням медичних препаратів та засобів. Харчі отримують через гуманітарну допомогу та від місцевих мешканців.

Попри неодноразові звернення з початку подій, пов’язаних з окупацією Криму та збройним конфліктом на територіях Донецької і Луганської областей, Кабінет Міністрів України не ухвалив жодного акту задля організованого вивезення дітей на безпечні території. Через це досі евакуація відбувається стихійно, без фінансової підтримки з боку держави, лише завдяки волонтерам та місцевим органам влади Донецької і Луганської областей.

За оперативною інформацією у зоні проведення антитерористичної операції залишилось 128 вихованців Краснодонського обласного дитячого будинку інтернату, з яких 85 – діти. Більшість вихованців цієї установи є тяжкохворими і не можуть самостійно пересуватися. Також не були евакуйовані 174 вихованці Ровеньківського обласного дитячого будинку-інтернату, з яких 20 – діти. Крім того, продовжують перебувати на лікуванні діти в двох дитячих протитуберкульозних санаторіях Алчевська“, – говориться у доповіді омбудсмана. 

Через те, що евакуацію не було проведено вчасно, діти на території, підконтрольній “ДНР” та “ЛНР”, фактично опинилися у заручниках. Керівники дитячих закладів отримують від керівництва самопроголошених республік розпорядження, згідно з якими їм забороняється вивозити дітей за межі областей. Водночас протягом року сепаратисти неодноразово намагалися примусово вивозити дітей за межі України, до Росії. Один з таких випадків, як зазначено у доповіді, стався 12 червня 2014 року, коли озброєні люди через пункт пропуску “Должанський” без відповідних дозвільних документів незаконно вивезли до Росії 16 дітей Сніжнянського дитячого будинку Донецької області. Після втручання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Омбудсмана Російської Федерації, Міністерства закордонних справ України та Донецької облдержадміністрації наприкінці наступного дня чартерним рейсом дітей повернули до України. 

Нагадаємо, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська зверталася до Прем’єр-міністра з вимогою захистити життя і здоров’я дітей на небезпечних територіях Сходу України. За її словами, існує загроза життю і здоров’ю дітей, які залишаються проживати в населених пунктах, що знаходяться на небезпечній території у безпосередній близькості до зони проведення  антитерористичної операції, та піддаються обстрілам.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: