Держава не бачить учнів, які читають шрифтом Брайля – директор школи
Виробництво навчальної літератури для дітей з порушеннями зору не встигає за змінами освітньої програми. Не вистачає як підручників з основних предметів, так і книжок для позакласного читання.
Про це сьогодні кореспонденту Центру інформації про права людини розповіла Людмила Коваль, директор спеціалізованої загально-освітньої школи-інтернату для сліпих дітей № 5 ім. Я. П. Батюка. У школі зараз навчається 154 дитини з порушеннями зору з дев’яти регіонів України. Учні отримують допрофесійну підготовку – “Оператор комп’ютерного набору” та “Медична сестра лікувального масажу”.
Загалом же в Україні близько 10 тисяч дітей до 16 років з порушеннями зору, одна тисяча з них не можуть бачити взагалі. Вони навчаються за загальноосвітньою програмою за допомогою спеціальної навчальної літератури, надруковані шрифтом Брайля. Але до змін навчальної програми такі заклади адаптувати важко, бо надрукувати підручники держава не встигає.
“Брайлівські підручники – це взагалі дуже велика проблема. І ця проблема існує не перший рік. Їх недостатньо. А книжок для позакласного читання для дітей, які написані шрифтом Брайля, немає взагалі”, – каже Людмила Коваль.
Нові книжки шрифтом Брайля зараз видають з картинками. Діти з порушенням зору можуть відчути форму предмета.
Ситуацію трохи покращують благодійні фонди та громадські організації, які власним коштом друкують книжки для учнів. Так, уже третій рік поспіль соціальний проект “Відчути книгу” допомагає дітям з порушеннями зору вивчати світову та українську літературу за допомогою спеціальних аудіо-книг. За час роботи проекту було створено кілька сотень аудіо-книг, які містять найкращі літературні твори, начитані голосами відомих людей.
Цього року в проекті взяли участь Денис та Інна Силантьєви, Володимир Горянський, Оксана Стебельська, Іван Ганзера, Олена Рог, Сергій Костецький, Євгенія Липська, Руслан Свірін, Олена Кузнєцова, Іван Степурін.
Проект “Відчути книгу” вже презентований у дев’яти школах-інтернатах України для дітей з порушеннями зору.
“Команда Фонду запросила відомих акторів, співаків, журналістів, спортсменів та громадських діячів для запису віршів відомої української поетеси Ліни Костенко. Ці диски ми даруємо інтернатам України, де навчаються діти з порушеннями зору, тому що є дуже велика проблема – не вистачає книжок, по яких ці дітки читають пальчиками. Таких друкарень дуже мало. Ми вирішили дарувати те, що необхідно”, – коментує Денис Силантьєв, чемпіон світу та Європи з плавання, срібний призер Олімпійських ігор, народний депутат України.
“Плеєр з віршами Ліни Костенко – дуже класний подарунок, – ділиться своїми враженнями учениця 10 класу Настя. – Я можу послухати літературу замість того, щоб читати. Мені це полегшить навчання. Я навчаюсь за допомогою книжок, написані шрифтом Брайля, у нас є книжки з усіх предметів, тільки немає підручників зі світової літератури. Я читаю з 8 років за шрифтом Брайля. Мені це легко дається”.
Фото Ольги Юр, Центр інформації про права людини