Стало відомо, які депутати викреслювали “ґендер” та “сексуальну орієнтацію” з закону про домашнє насильство

Дата: 08 Грудня 2017
A+ A- Підписатися

Закон №5294 “Про запобігання та протидію домашньому насильству” прийняли з поправками, що виключають з тексту такі поняття, як “ґендер”, “ґендерна ідентичність”, “ґендерно обумовлене насильство”, “ґендерні стереотипи” та “сексуальна орієнтація”.

Про це свідчить порівняльна таблиця закону, опублікована на сайті Верховної Ради України.

Ірина Луценко

Як повідомляє Національний ЛГБТ-портал України, відповідні поправки ініціювали народні депутати Ірина Луценко (Блок Петра Порошенка), Іван Крулько (“Батьківщина”) та Павло Унгурян (“Народний фронт”).

Повернути пов’язані з ґендером поняття намагалася депутатка від БПП Світлана Заліщук, втім парламентарі відхилили запропоновані нею поправки.

Народна депутатка від БПП Ірина Суслова вважає прийнятий в подібній редакції закон перешкодою на шляху ратифікації Стамбульскої конвенції.

“Стамбульську конвенцію як потужний рамковий документ боротьби з домашнім насильством поставлено під загрозу. Спроба підмінити його вітчизняним “сурогатом” не рівноцінна, адже законопроект 5294 не містить тих системних пропозицій, які є в тексті конвенції”, – прокоментувала вона на свої сторінці у Facebook.

Депутатка також зазначила, що після підписання закону президентом, буде ініціювати внесення поправок до закону “Про запобігання та протидію домашньому насильству” та вимагатиме повернення всіх, пов’язаних з ґендером термінів.

Нагадаємо, закон №5294 прийняли 7 грудня. За його ухвалення проголосували 237 народних депутатів. Закон, зокрема, вводить поняття, пов’язані з домашнім насильством, а також передбачає створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства, до якого збиратимуть дані про постраждалих і кривдників.

21 листопада 2016 року Центр інформації про права людини відправив персонально кожному депутату Верховної Ради звернення з приводу зволікання з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульської конвенції).

Приводом для звернення стало голосування 17 листопада 2016 у Верховній Раді за проект закону „Про запобігання та протидію домашньому насильству“, під час якого деякі депутати для схвалення законопроекту у першому читанні вимагали вилучити слова „ґендер“ та „сексуальна орієнтація“.

Автори звернення вважають неприпустимим вилучення згаданих термінів із законопроекту “Про запобігання та протидію домашньому насильству” (навіть задля компромісів), оскільки вони пояснюють важливі причини виникнення ґендерно обумовленого насильства – в усьому цивілізованому світі цей термін уже став правовим.

На звернення Центру інформації про права людини відгукнулись депутатки Ірина Суслова та Світлана Заліщук, які обіцяли докласти зусиль, аби терміни “ґендер” та “сексуальна орієнтація” не були вилучені із законопроекту “Про запобігання та протидію домашньому насильству” під час голосування у другому читанні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter