Депутати збираються знищити свободу інтернету в Україні – правозахисники

Дата: 05 Липня 2018
A+ A- Підписатися

Правозахисні та медійні громадські організації вимагають від депутатів Верховної Ради України не голосувати за законопроект 6688, який грубо порушує права людини та національне законодавство, включно з Конституцією України.

Про це йдеться в їхній заяві, яку підписав, серед інших, Центр інформації про права людини.

Законопроект 6688, який надає владі право блокувати сайти, 5 липня внесено до порядку денного Верховної Ради. Рішення про підтримку проекту 4 липня ухвалили на засіданні Комітету ВР з питань національної безпеки і оборони. Під час засідання депутати заявили, що законопроект має бути ухвалений у першому читанні, а вже потім до нього пропонується вносити зміни для узгодження з вимогами Європейської конвенції та практики Європейського суду з прав людини. 

Водночас, як зазначають автори заяви, виправити всі недоліки законопроекту до другого читання буде практично неможливо, адже Регламент Верховної Ради суттєво обмежує можливості внесення пропозицій та поправок до законопроекту, прийнятого за основу.

Окрім цього, така процедура не передбачає належного обговорення законопроекту з експертами та правозахисниками.

“Зважаючи на це, законопроект 6688 в запропонованій редакції має бути відхилений або щонайменше повернутий ініціаторам на доопрацювання, із залученням всіх зацікавлених сторін, для врахування вимог національного законодавства та міжнародних стандартів прав людини”, – наголошують автори заяви.

Як зазначають у Коаліції “За вільний інтернет” законопроект 6688 становить п’ять основних загроз.

  1. Зобов’язує провайдерів за власні кошти встановити спеціальні засоби для блокування, технічні характеристики яких будуть визначені лише після ухвалення закону, за участю СБУ. За будь-яке порушення вимог провайдерам загрожує штраф – 1% річного доходу.
  2. Дублює підхід Росії щодо ведення реєстру заборонених сайтів, на підставі якого провайдери і хостери зобов’язані закрити доступ до такого ресурсу.
  3. Законопроект надає владі можливість обмежити на невизначений період доступ до будь-якого веб-сайту через занадто широке визначення підстав для блокування та відсутність дієвих механізмів контролю.
  4. Дозволяє продовжити блокування сайтів на підставі Закону України “Про санкції”, що суперечить Конституції України та міжнародному праву прав людини.
  5. Наділяє СБУ неконтрольованими повноваженнями у сфері нагляду за виконанням вимог щодо блокування сайтів, що може призвести до зловживань та тиску на будь-яких суб’єктів інтернет-ринку України.

Згідно із законопроектом, порядок блокування інформаційних ресурсів буде встановлювати Кабінет Міністрів України.

Авторами закону є нардепи з комітету нацбезпеки і оборони Іван Вінник (БПП), Дмитро Тимчук та Тетяна Чорновіл.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: