Депутати хочуть карати ЗМІ, аби захисти себе на виборах, – новий законопроект

Дата: 15 Березня 2019
A+ A- Підписатися

У Верховній Раді зареєстрований законопроект, який пропонує  ввести кримінальну відповідальність за навмисне чи випадкове поширення недостовірної інформації у ЗМІ й інтернеті та встановлює особливості захисту репутації кандидатів на виборах.

На думку правозахисних організацій проект закону №10139 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання розповсюдженню недостовірних відомостей у засобах масової інформації”, зареєстрований 12 березня, може стати небезпечним інструментом для цензури та тиску на незалежні медіа.

Про це йдеться в заяві, яку підписали учасники коаліції “За вільний інтернет” і низка правозахисних громадських організацій та ЗМІ.

Автори заяви підкреслюють, що, згідно з законопроектом, кримінальна відповідальність за поширення недостовірних відомостей настає незалежно від того, чи ЗМІ свідомо поширили недостовірну інформацію, чи зробили ненавмисну помилку.

Окремо законопроект встановлює особливості захисту репутації кандидатів на виборах. Так, якщо під час розгляду виборчого спору суд встановить повторне або одноразове грубе порушення вимог про заборону поширення недостовірної (не обов’язково завідомо) інформації в ЗМІ чи в інтернеті, він ухвалює рішення про тимчасове (до закінчення виборчого процесу) зупинення дії ліцензії, про тимчасову заборону (до закінчення виборчого процесу) випуску друкованого видання або про зобов’язання оператора, провайдера телекомунікацій щодо призупинення доступу абонентів до відповідного ресурсу.

“Навіть загроза бути притягнутим до кримінальної відповідальності створює “охолоджувальний ефект” для поширення суспільно важливої інформації, адже будь-яке розслідування про зловживання чи корупцію від початку міститиме ризик отримати у відповідь заяву про злочин”, – йдеться в заяві.

Її автори наголошують, що передбачене блокування інформаційних ресурсів, особливо під час виборів, суперечитиме праву громадян отримувати та поширювати суспільно важливу інформацію та слугуватиме інструментом цензурування політичної дискусії.

Правозахисні та медійні організації закликають ініціатора законопроекту депутата від “Народного фронту” Ігоря Лапіна відкликати проект закону № 10139, а народних депутатів не голосувати за цей законопроект.

Детальний аналіз законопроекту 10139.

Законопроект також критикує голова Інтернет-асоціації України Олександр Федієнко.

Він звертає увагу, що положення законопроекту перегукуються з ухваленим нещодавно в Росії пакетом законів, які запровадили відповідальність за поширення фейкових новин і неповагу до влади.

Так, відповідно до ухвалених Держдумою РФ законів, Роскомнагляд здобув право блокувати сайти з недостовірними новинами і зневажливими постами на адресу органів державної влади.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: