Депортація громадян Грузії в жовтні-листопаді була незаконною – Омбудсман

Дата: 22 Листопада 2017
A+ A- Підписатися

Депортація громадян Грузії з України в жовтні та листопаді відбулася з порушеннями українського законодавства і відповідних інструкцій, а Нацполіція могла “підтасувати” документи та факти з цих питань.

Про це на прес-конференції заявила Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, повідомляє “Інтерфакс”.

Валерія Лутковська

“Держава, здійснивши заходи не в рамках законодавства, вийшовши за межі законодавства, спровокувала такі наслідки, які на сьогодні повернути через правову судову систему практично неможливо”, – сказала вона.

Омбудсман нагадала, що трьом громадянам України у вересні анулювали дозвільні документи на перебування в Україні. За її словами, немає фактів, що підтверджують, що їм у вересні повідомили про припинення підстав для законного перебування в Україні.

Як зазначила Лутковська, 21 жовтня цим грузинам у паспортах поставили відмітки про примусове повернення до Грузії й видворили до цієї країни.

За словами Омбудсмана, літак, на якому відправили грузинів, не належав до цивільних літаків. “Відповідно, можна зробити висновок, що цей борт перебуває у розпорядженні правоохоронних органів”, – додала вона.

Крім того, вона пояснила, що українське законодавство визначає підстави перебування в країні іноземців та осіб без громадянства, а також є інструкції відповідних структур про те, яким чином здійснюється процедура примусового повернення та примусового видворення таких громадян.

Як наголосила Валерія Лутковська, кожна з цих процедур може бути оскаржена в суді громадянами, стосовно яких вона застосовується. При цьому вона зазначила, що депортовані грузини не мали можливості оскаржити своє повернення до Грузії через суд.

Омбудсман також пояснила, що примусове повернення передбачає, що людина добровільно покидає територію країни і самостійно купує квиток. Водночас рішення про примусове видворення ухвалює виключно суд, а держава транспортує людей, які підлягають видворенню, купуючи квиток на цивільний рейсовий літак із можливістю потім відшкодувати ці витрати держави.

Вона наголосила, що трьом громадянам Грузії не дали можливості оскаржити повернення на батьківщину через суд, не дали можливості скористатися послугами адвоката та перекладача. За словами Омбудсмана, порушено також низку статей Європейської конвенції про права людини.

Омбудсман додала, що збирає відповідні документи з тим, щоб потім передати їх до Генеральної прокуратури.

“За повідомленням Міграційної служби, саме Національна поліція затримувала громадян Грузії в жовтні. Проте ми не отримали ніякої відповіді з Національної поліції, що свідчить про те, що, можливо, підтасовуються документи або факти” – заявила Лутковська.

17 листопада екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі заявив, що спецназ викрав з дому журналіста провідної грузинської телекомпанії Руставі-2 Тамаза Шавшішвілі і двох його друзів.  У свою чергу нардеп Юрій Дерев’янко заявив, що 17 листопада невідомі схопили і повезли грузинського добровольця АТО Вано Надирадзе, а також Тамаза Шавшішвілі, Зураба Цинцадзе і Мамуку Абшідзе в аеропорт “Київ”, щоб видворити за межі країни.

За даними Служби безпеки України, 17 листопада вісім грузинів були заарештовані та вислані з країни “на підставі відповідних матеріалів ДМС і НПУ, які свідчать, що діяльність іноземців суперечить інтересам забезпечення національної безпеки України”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: