Децентралізація не є цінністю для керівництва України – експерт

Дата: 05 Лютого 2016
A+ A- Підписатися

Децентралізація не є цінністю для керівництва України.

Таку думку висловив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

Експерт вважає, що влада використовує процес децентралізації в Україні для маніпуляцій в рамках мінського процесу.

“Для чого президент, представляючи цей законопроект (про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади – ред.), постійно наголошував, що він спрямований на виконання Мінських домовленостей? Більше того, 31 серпня після голосування у першому читанні Петро Порошенко заявив, якщо на Донбасі будуть продовжувати порушувати мир, то жодної децентралізації не буде. Я взагалі перестав розуміти, що відбувається в країні. Децентралізація – це бойовикам чи нам, аби ми могли розвиватись?”, – каже експерт.

“Я думав, що це якось вирвалось або журналісти вирвали з контексту фразу. Але ж пару тижнів тому це почали повторювати усі: Ірина Геращенко, інші представники адміністрації президента. Для них дійсно децентралізація не є цінністю”, – підсумовує Ігор Коліушко.

За його словами, нині бракує інформації та обговорення сутності реформи. За останні два роки десятки експертів радили владі, як ефективно організувати децентралізацію. Президент мав би реформу не ініціювати, а лише підтримувати її.

“У нас склалась практика, коли президент чи партія, які приходять до влади починають говорити, що нам треба змінити Конституцію. І попередні розмови зводились до того, що це потрібно, аби найкраще, найлегше було усіма вами керувати. Відповідно у суспільстві склався стереотип, спрямований на недовіру до ініціатив влади щодо конституційної реформи… Тому експерти радили: “Зробіть так, щоб суспільство бачило, що децентралізація – це не ініціатива президента, а що президент іде назустріч ініціативам громадськості”, – каже Ігор Коліушко.

 

Ігор Коліушко також нарікає, що парламент усувається від відповідальності за реформу децентралізації влади.

“Жодна парламентська фракція не висловила свою чітку позицію щодо законопроекту, які вносять зміни в Конституцію в частині децентралізації. Всі сховали голову в пісок, ніби реформа – це не їхня відповідальність. А частина взагалі знахабніла, заявляючи, що депутати не мають права вносити зміни в Конституцію”, – дивується Ігор Коліушко.

 

Нагадаємо, реформа децентралізації влади передбачає передачу значних повноважень й бюджетів від державних органів до органів місцевого самоуправління.

Проект змін до Конституції щодо децентралізації скасовує централізовану вертикаль виконавчої влади: ліквідує обласні, міські, районні державні адміністрації та запроваджує інститут префектів. Основним завданням префекта буде нагляд за додержанням Конституції і законодавства з боку органів місцевого самоврядування. Президент у свою чергу має повноваження скасувати рішення місцевого органу влади, якщо воно суперечить Конституції.

Опоненти децентралізації побоюються, що передача повноважень громадам схилятиме людей до сепаратизму.

У конституційних змінах йдеться, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом.

Як повідомлялось раніше, після ухвалення парламентом змін до Конституції щодо децентралізації влади у першому читанні під будівлею Верховної Ради сталися сутички. Тоді загинуло четверо бійців Нацгвардії, поранення отримали понад 140 людей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: