Цивільним бранцям буде зараховуватися весь термін їхнього перебування в російській неволі як пенсійний стаж
Через незаконні багатомісячні та багаторічні утримування росіянами тисяч українців, вони не мають можливості набути страховий та трудовий стаж. Розв’язати цю проблему має ухвалений у березні закон №11122, який дозволяє зараховувати період перебування в неволі як пенсійний стаж. Також Пенсійний фонд сплачуватиме за бранців єдиний соціальний внесок (ЄСВ) з державного бюджету.
Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України.

Мінсоцполітики розробив законопроєкт “Про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України”, який згодом був ухвалений Верховною Радою України та 25 березня 2025 року підписаний президентом України.
Закон врегульовує питання ЄСВ, яке сплачуватиме Пенсійний фонд України з держбюджету. Віднині бранці не втрачатимуть соціальний стаж, що у майбутньому могло негативно позначитися на розмірі їхньої пенсії.
ЄСВ за бранців сплачуватиметься з дня їхнього викрадення та протягом 6 місяців після звільнення.
За словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, кожний українець має право на справедливу пенсію, яка залежить від сплати соціальних внесків. Але росіяни, утримуючи наших громадян у місцях несвободи, позбавляють їх гідного майбутнього.
“Прийнятий закон забезпечить механізми для сплати державою ЄСВ за тих, хто перебуває в полоні, і відповідно, отримання ними в майбутньому справедливої пенсії”, – підкреслила вона.
Нагадаємо, насильницькі зникнення, що мають систематичний характер на окупованих Росією територіях, слід розглядати як злочини проти людяності.
У новому звіті незалежної комісії ООН з розслідування зазначається, що на окупованих територіях росіяни затримують велику кількість українських цивільних, зокрема держслужбовців, журналістів та інших осіб, яких вони сприймають як загрозу. Чимало військовополонених також зазнають насильницьких зникнень.
Росіяни часто переміщують бранців до місць несвободи на тимчасово окупованих територіях або депортують їх до РФ. У вʼязницях українці зазнають тортур та сексуального насильства. Оскільки їхнє місце перебування часто є невідомим, рідні бранців перебувають у стані болісної невизначеності. Також велика кількість людей зникає безвісти, а деякі з них гинуть.