Цьогоріч Офіс Омбудсмана здійснив 208 візитів до місць несвободи з метою запобігання катуванням

Дата: 26 Червня 2023
A+ A- Підписатися

У 2023 році співробітники Офісу Омбудсмана в межах національного превентивного механізму здійснили 208 візитів до місць несвободи, під час яких були виявлені численні факти порушень.

Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у своєму фейсбук-дописі з нагоди Міжнародного дня на підтримку жертв катувань.

Уповноважений додав, що за результатами відвідувань місць несвободи тільки цього року він вніс 63 подання до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ і організацій про усунення виявлених порушень та дев’ять повідомлень про вчинення кримінального правопорушення, за результатами яких правоохоронні органи відкрили кримінальні провадження.

Лубінець зауважив, що попри виклики під час воєнного стану Офіс Омбудсмана продовжує виконувати свої повноваження згідно з внутрішнім законодавством і Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання. Як відомо, реалізація функцій національного превентивного механізму в Україні здійснюється Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини починаючи з 2012 року.

“Саме нашою інституцією формується в державі єдиний підхід до безумовного виконання положень міжнародних актів, за якими жодні виняткові обставини, якими б вони не були, в тому числі воєнний стан, не можуть бути виправданням катувань чи інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання”, – зазначив Омбудсман.

Він додав, що попри те, що в Україні поки не існує державних цільових програм опіки постраждалими від тортур та нелюдського поводження, працює велика кількість українських та міжнародних організацій, які надають потерпілим медичну, психологічну та соціальну підтримку.

“Спільно з міжнародними партнерами докладаємо всіх зусиль, щоб викорінити таке ганебне явище, як катування та жорстоке поводження, в місцях несвободи на території України”, – наголосив Уповноважений.

Нагадаємо, національний превентивний механізм (НПМ) – це національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань і забезпечує запобігання в місцях несвободи тортурам, жорстокому і такому, що принижує гідність людини, поводженню.  

Монітори НПМ мають право безперешкодно в будь-який час доби та день тижня входити в місця несвободи, які підпорядковуються різним міністерствам: від гауптвахт Міноборони до слідчих ізоляторів СБУ.

Моніторингова група, у складі якої є кваліфікований співробітник департаменту Офісу Уповноваженого, під час своїх візитів почасти пояснює адміністраціям закладів, чому потрібно усунути те чи інше виявлене порушення, ознайомлює з нормативною базою та змінами в законодавстві. З огляду на свій великий досвід та кращі практики моніторингові групи радять адміністраціям місць несвободи, як краще унеможливити порушення прав людини чи нелюдського поводження.

Але якщо моніторингова група виявляє кричуще порушення прав людини, до прикладу ненадання медичної допомоги або побиття, то Офіс Омбудсмана ініціює акт реагування з посиланням на норму закону.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter