Сьогодні Конституційний Суд не виправдовує своє суспільне призначення – експерт

Дата: 09 Листопада 2017
A+ A- Підписатися

Цього року Конституційний Суд не ухвалив жодного рішення, а останні кілька місяців не може обрати голову суду. Таким чином нинішній КСУ не виконує своєї конституційної ролі та суспільного призначення, а відтак ставить під загрозу ефективність всього державного механізму.

Про це на прес-конференції в УНІАН заявив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Ігор Коліушко

За його словами, обрання п’яти нових суддів з’їздом суддів, Верховною Радою України та президентом може змінити ситуацію як на краще, так і на гірше – залежить від того, кого оберуть.

“Якщо певним політичним силам, певним органам влади вдасться провести туди дуже лояльних, дуже слухняних до себе суддів, ми матимемо ризик отримати слухняний чи до президента, чи до іншої гілки влади Конституційний Суд, який не буде стояти на сторожі Конституції, а буде виконувати політичні побажання тих, хто їх призначив”, – каже Коліушко.

Утім, експерт Центру політико-правових реформ Богдан Бондаренко зазначає, що кандидати за квотою парламенту не можуть подавати власні кандидатури, як це відбувається під час обрання суддів КСУ іншими суб’єктами – з’їздом суддів та президентом. Кандидатів для затвердження на основі подань депутатських фракцій рекомендує профільний комітет. Для парламенту це – Комітет з питань правової політики та правосуддя, який діє в межах, визначених законом, пояснює Бондаренко.

Богдан Бондаренко

Однак суб’єкти конкурсного відбору не мають засобів для оцінки таких вимог, як “високі моральні якості” та “правник визнаного рівня компетентності”, каже експерт.

“Вся ця процедура зводиться виключно до формальної оцінки документів, які надають кандидати, які підтверджують знання державної мови, вік, відповідний стаж у сфері права. А дві нові конституційні вимоги, встановлені до кандидатів Конституційного Суду, зараз сформульовані як “високі моральні якості” та “правник визнаного рівня компетентності”. Які насправді не можуть оцінити ні Рада суддів, ні інші суб’єкти, тому що немає того арсеналу засобів, які дозволяють провести будь-який відбір, змагання, тестування тощо, що дозволить визначити кращу кандидатуру”, – каже він.

Раніше Богдан Бондаренко також заявляв, що нових суддів Конституційного Суду обирають непрозоро. За його словами, новий закон про Конституційний Суд повністю знівелював прогресивне положення Конституції, згідно з яким відбір мав би відбуватися на конкурсних засадах.

9 жовтня Верховна Рада оголосила про початок конкурсу на посади суддів Конституційного суду України та початок прийому пропозицій депутатських фракцій щодо їхніх кандидатів. Наразі дві посади судді КСУ, призначення на які здійснює Верховна Рада, є вакантними.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: