Чинна Конституція дозволяє створити гібридний трибунал в Україні – експерт

Дата: 11 Березня 2016
A+ A- Підписатися

Гібридний трибунал в Україні для розслідування міжнародних та корупційних злочинів можна створити без внесення змін до Конституції.

Таку думку висловив Роман Куйбіда, експерт Реанімаційного пакету реформ.

“Якщо створювати такий механізм через конституційні зміни, то можна поставити хрест на його швидкій реалізації. Тому що ми всі знаємо, як довго ці конституційні зміни просуваються”, – цитує слова експерта кореспондент Центру інформації про права людини.

За його словами, міжнародних суддів та слідчих можна долучити до таких справ через інститут присяжних.

“Конституція не встановлює вимоги до присяжних. Так присяжними можуть бути представники народу, але й може бути обрана інша модель суду присяжних”, – пояснює Роман Куйбіда.

За його словами, в Україні є ефективниий інститут присяжних у кримінальних справах. Присяжний має ті ж самі права, що й професійний суддя.

Роман Куйбіда не бачить значних перешкод у залученні слідчих й прокурорів. Їм можна делегувати функції, надаючи посади як зарубіжним фахівцям.

“Вони можуть виконувати певні функції спільно в слідчих чи прокурорських групах”, – додає він.

Верховна Рада, як зауважує експерт, має вирішити питання, на якому рівні потрібно надавати юрисдикцію трибуналу, оскільки існують конституційні обмеження.

“Ці обмеження можуть бути зняті, якщо парламент підтримає проект змін до Конституції в частині правосуддя, тому що там закладена можливість створення вищих суддів як окремих судів, а не вищих над якимись. Адже якщо ми зараз хочемо створити окремий антикорупційний суд чи суд для розгляду найтяжчих міжнародних злочинів, то відповідно нам би довелось будувати цілу вертикаль. Бо Конституція, на жаль, передбачає таку умову, тобто місцеві суди, апеляційні, вищі суди, а потім Верховний суд. Я думаю, це унеможливило б використання іноземного елементу”, – вважає Роман Куйбіда.

Він бачить вихід у створенні в рамках існуючого Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних й кримінальних справ двох палат (одна – для корупційних злочинів, а друга – для воєнних окремо). У них міжнародні судді могли б розглядати ці справи.

“Це була б перша інстанція. А друга – апеляційна у Верховному суді України, де також були б міжнародні судді”, – каже він.

Роман Куйбіда вважає необхідним створення такого механізму в рамках національної юрисдикції із залученням міжнародного елементу, оскільки будь-які вироки, які будуть виносити українські суди, не матимуть довіри серед громадян України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: