Чи каратиме Україна мешканців окупованих територій? Правозахисники розробляють законопроект

Дата: 21 Листопада 2017
A+ A- Підписатися

При Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини створена робоча група, яка розроблятиме основоположний документ для пошуку мирного врегулювання на Донбасі і захисту прав людини як на Донбасі, так і в Криму.

Про це повідомила Омбудсман Валерія Лутковська на своїй сторінці у Фейсбук.

За її словами, робоча назва цього проекту – “Засади державної політики захисту прав людини задля подолання наслідків збройного конфлікту”.

Проект, зокрема, передбачатиме визначення статусу жертви конфлікту для тих, хто сьогодні проживає та працює на тимчасово непідконтрольній уряду території. Й згідно цього статусу – звільнення їх від політичної та кримінальної відповідальності. Втім, документ не гарантуватиме відсутність кримінального переслідування за загальні кримінальні злочини, вчинені під час конфлікту.  

“Обговорюючи найбільш складне питання – питання відповідальності – ми дійшли спільної думки, що значна категорія громадян України, яка сьогодні проживає на непідконтрольній території, не має нести жодної відповідальності за те, що продовжувала жити, працювати і виконувати свій професійний обов’язок, зокрема, ті, хто продовжував навчати дітей, лікувати, надавати соціальний захист, захищати від пожеж тощо”, – пише Валерія Лутковська.

Водночас, за її словами, топ-чиновники, які сьогодні займають відповідальні пости в де-факто владі на непідконтрольній території, мають підлягати перевірці з точки зору їх участі в прийнятті рішень, які потягнули за собою порушення прав людини. Результатом такої перевірки має стати рішення щодо індивідуальної політичної або кримінальної відповідальності кожного.

Учасники робочої групи передбачають, що статус жертви конфлікту визначатиметься з огляду на порушення прав на життя, здоров’я, свободу та особисту недоторканість, мирне володіння своїм майном, на приватне та сімейне життя, а також порушення свободи мирних зібрань, думки, совісті та релігії.

Автоматично мають отримати статус жертв конфлікту ті, хто знаходився в місцях несвободи на території, непідконтрольній уряду України, а також ті, кого незаконно перемістили з окупованої території. Ті, хто зазнали політичного арешту, повинні мати право на підтвердження політичних мотивів засудження в суді. 

Правозахисники пропонують, щоб мінімальний розмір пільг, які зможуть отримати жертви конфлікту, встановлювався законом в залежності від спроможності держави з врахуванням того, що певні категорії осіб, постраждалих внаслідок конфлікту, вже отримали допомогу від держави (наприклад, внутрішньо переміщені особи).

Омбудсман закликає всіх зацікавлених осіб долучатись до обговорення проекту.

“Ми усвідомлюємо, що проект, за який ми сьогодні взялись, потребує широкого громадського обговорення. Але при цьому ми розуміємо, що на четвертому році збройного конфлікту вже час подумати про те, що буде завтра і яким воно буде. Тому й вирішили поступово починати обговорення цих питань. Запрошую долучатись до обговорення і обіцяю інформувати про подальший перебіг роботи”, – пише Валерія Лутковська.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: