Британський композитор реконструював музику оркестру з концтабору “Аушвіц”
Лондонський композитор Лео Геєр вперше реконструював музику оркестру, який грав у концтаборі “Аушвіц” під час Другої світової війни: чотири з відреставрованих творів виконає його оркестр Constella Music.
Про це пише CNN.
За словами Геєра, він випадково натрапив на колекцію музичних рукописів під час відвідин “Аушвіца” 2015 року. Композитор їздив до музею, щоб створити музику на згадку про британського історика та експерта з Голокосту Мартіна Гілберта, який помер у лютому того ж року.
У Польщі Геєр зустрівся з архіваріусом меморіалу та музею, і той згадав, що є залишки партитур, які виконували оркестри в таборі. Загалом в архіві знайшли 210 музичних творів різного рівня завершеності.
Багато з цих фрагментів неповні, а деякі обгоріли по краях. Завданням композитора було поєднати частини воєдино. Готовий твір називається “Оркестри Аушвіца”. Чотири з відреставрованих творів виконає оркестр Геєра Constella Music.
В інтерв’ю CNN Геєр розповів, що в більшості концтаборів був свого роду оркестр, що складався з увʼязнених, які грали на будь-яких доступних їм інструментах. У “Аушвіці” таких було шість, і всі вони були суворо санкціоновані СС, а в деяких їх навіть створювали на замовлення СС. Здебільшого такі оркестри були маленькими й мали “химерну суміш інструментів”, найпоширенішими з яких були акордеон та саксофон.
Учасницею одного з таких оркестрів в “Аушвіці” була віолончелістка Аніта Ласкер-Валфіш. Жінка пережила Голокост і досі мешкає у Великій Британії.
Вона розповіла CNN про свій досвід в оркестрі “Аушвіца”: “Наше завдання полягало в тому, щоб щоранку і щовечора грати біля воріт табору, аби охоронці, що йдуть і приходять, марширували акуратно в такт маршам, які ми грали. Ми також мали бути доступними в будь-який час, щоб виступати перед окремими співробітниками СС, які приходили до нашого кварталу і хотіли послухати музику після того, як відправили на смерть тисячі людей”.
Інколи оркестри таємно грали для інших вʼязнів. Були випадки, коли для підйому в концтаборі використовували музику. А деякі вʼязні бунтували через музику — наприклад, додавали в маршеву музику під час гри польський державний гімн.
Онук віолончелістки Саймон Волфіш візьме участь у цьому концерті в лондонському театрі Седлерс Веллс.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що в Німеччині 98-річному колишньому нацистському охоронцю висунули звинувачення у пособництві та підбурюванні до вбивства понад 3 300 осіб під час Голокосту.