“Борг перед потерпілими”: парламент просять ухвалити закон про воєнних злочинців

Дата: 04 Лютого 2020
A+ A- Підписатися

Правозахисники та потерпілі від катувань під час російсько-української війни просять Верховну Раду ухвалити законопроєкт про воєнних злочинців №2689

Про це під час пресконференції в Українському кризовому медіацентрі заявила голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, передає кореспондент ZMINA

Документ має погодити українське кримінальне законодавство з нормами міжнародного кримінального і гуманітарного права. Це, зі свого боку, дозволить правоохоронцям правильно кваліфікувати злочини, скоєні в зоні бойових дій і на окупованих територіях, та унеможливить амністію людей, що вчинили такі дії. 

“Правозахисні організації вже шість років документують злочини проти людяності, воєнні злочини й порушення прав людини на території окупованого Криму та Донбасу, однак відповідальності за них у Кримінальному кодексі немає”, – сказала Олександра Матвійчук. 

Костянтин Задоя

“Якщо взяти, наприклад, переслідування кримських татар у Криму. Переслідування – це окремий різновид злочинів проти людяності, але в Кримінальному кодексі переслідування не виписано як злочин. Навіть якщо знайти іншу норму і переслідувати діяння, яке є злочином за міжнародним правом, як загально кримінальний злочин – це не враховуватиме контексту організованого насильства”, – додав Костянтин Задоя, доцент кафедри кримінального права та кримінології Київського національного університету.

Проєкт закону розробили експерти коаліції “Правозахисний порядок денний” спільно з науковцями та урядовцями ще під час каденції попередньої Верховної Ради, і його проголосовано в першому читанні. Після виборів законопроєкт доопрацювали і внесли до парламенту заново.

“Цим законопроєктом ми введемо в правову систему України поняття злочину проти людяності та зробимо повноцінний каталог воєнних злочинів, за яким зможуть працювати прокурори і судді. Щоб надати належний інструментарій новоствореному Департаменту нагляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора та іншим правоохоронцям, нам необхідна ця комплементарність у законодавчому полі”, – зауважив Антон Кориневич, постійний представник президента в Криму.

Серед важливих нововведень документа – на міжнародні злочини не поширюватиметься термін давності. Незалежно від того, коли людина скоїла міжнародний злочин, вона має бути покарана. Водночас щодо цих категорій злочинів неможлива амністія.

“Це абсолютно критично для України в контексті Мінських домовленостей, де пункт про амністію виписано в досить розпливчатих формулюваннях. Тільки відданість міжнародному праву може покласти край будь-яким спробам тиску Росії на Україну, щоб Україна була змушена амністувати воєнних злочинців”, – підкреслила Олександра Матвійчук.

Також документ запроваджує злочин агресії, коли на країну нападає інша держава. 

Лікар-ветеринар з Луганська Олександр Грищенко розповів про злочини, які скоювали щодо нього представники незаконного збройного формування Луганщини в підвалі гуртожитку Східноукраїнського національного університету ім. Даля.

“Людей кидали до цієї в’язниці й катували за найменшу підозру в лояльності до України чи допомозі Збройним силам. Часто приводом слугували телефонні повідомлення про громадянську позицію якоїсь людини. Перевіркою таких повідомлень ніхто не займався. Інколи люди просто невдало перейшли дорогу перед автівкою командира формування”, – розповів Олександр Грищенко.

5 лютого законопроєкт розгляне Комітет з питань правоохоронної діяльності. У четвер, 6 лютого, заплановано його розгляд у першому читанні, пояснив Денис Монастирський, голова парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності. Він прогнозує, що законопроєкт буде ухвалено до кінця поточної сесії.

Денис Монастирський

“Це міжнародне правове зобов’язання України і борг, який має віддати Україна людям, що постраждали від таких злочинів. Ми сподіваємося, що народні депутати виявлять відповідальну позицію і Україна нарешті отримає гармонізацію Кримінального кодексу з міжнародним правом, а люди, які постраждали від цих злочинів, отримають шанс на справедливість”, – підсумувала Олександра Матвійчук.

Раніше експерти та правозахисники неодноразово закликали Верховну Раду ухвалити законопроєкт. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter