Більшість українських жіночих організацій скоротила штат через призупинення фінансування зі США – звіт

Дата: 17 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Призупинення фінансування з боку США суттєво вплинуло на роботу організацій, що займаються гендерною рівністю та правами жінок в Україні. Більшість опитаних заявила про скорочення персоналу, зупинення програм і фінансові труднощі.

Про це йдеться у швидкій оцінці “Вплив призупинення зовнішньої допомоги США на українські жіночі організації”. 

Фото: AFP / Scott Olson

Так, 67% організацій повідомили, що були змушені скоротити штат через припинення фінансової підтримки. Серед них 29% зменшили кількість працівників до 9%, 40% – від 10 до 29%, 9% – від 30 до 49%, а 23% скоротили понад 50% персоналу. Приблизно третина організацій (33%) поки що не змінювала кадрової політики, проте 50% опитаних очікують подальших скорочень у найближчі три місяці.

Фото: Вплив призупинення зовнішньої допомоги США на українські жіночі організації | Швидка оцінка

Призупинення фінансування особливо вдарило по програмах, спрямованих на забезпечення рівних можливостей. Закриття програм DEI підтвердили 93% організацій, серед яких 48% зупинили одну програму, 32% – дві, а 13% – три. Лише 7% організацій змогли зберегти всі ініціативи.

Найбільш постраждали проєкти у сфері захисту від гендерного насильства: 62% організацій повідомили про перебої в роботі. Значний вплив зафіксували у сфері психічного здоров’я та соціальної підтримки (40%), юридичного захисту (40%), охорони здоров’я та захисту дітей (по 15%). Скорочення фінансування вплинуло й на продовольчу безпеку (13%) та освітні програми (11%).

Щодо загальної гуманітарної координації, 43% організацій повідомили про негативні наслідки, водночас стільки ж заявили, що це не вплинуло на їхню діяльність. Решта 15% не змогли оцінити ситуацію.

Окремі напрями роботи зазнали особливо відчутних наслідків: 72% організацій зафіксували перебої в програмах із запобігання та реагування на гендерне насильство, 40% – у проєктах економічних можливостей для жінок. Також є негативні наслідки для програм із захисту прав жінок і дівчат (34%), політичної участі жінок (32%), сексуального та репродуктивного здоров’я (30%), а ще – ініціатив у межах Порядку денного “Жінки, мир, безпека” (30%).

Організації стикаються із серйозними фінансовими проблемами. У 64% є заборгованість за оренду, комунальні послуги та заробітну плату. Понад половину (53%) не можуть виконати договірні зобов’язання, а 40% мають труднощі з оплатою постачальників послуг. Лише 17% респондентів не зафіксували фінансових або юридичних ризиків.

Фото: Вплив призупинення зовнішньої допомоги США на українські жіночі організації | Швидка оцінка

Опитування проводилося з 14 до 21 лютого 2025 року серед 99 організацій за підтримки Робочої групи GiHA та урядової уповноваженої з питань гендерної політики. Його мета – оцінити вплив фінансових обмежень на діяльність організацій, що працюють у сфері гендерної рівності, та використати отримані дані для адвокації та мобілізації ресурсів.

Нагадаємо, що близько 640 тисяч жінок і дівчат в Україні постраждають через припинення фінансової підтримки США Фонду ООН у сфері народонаселення (UNFPA).

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter