Більшість українців під час великої війни допомагали як волонтери армії, ВПО та постраждалим – опитування

Дата: 22 Серпня 2024
A+ A- Підписатися

За даними загальнонаціонального опитування, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва” спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 8-го по 15 серпня 2024 року, абсолютна більшість українців (71%) з початку повномасштабного вторгнення  долучалася  до волонтерської допомоги армії, тимчасово переміщеним особам або людям, які постраждали від війни.

Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва” спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.

Gettyimages, ілюстративне

Так, 34% допомагали фінансово, 15% –  надавали посильну фізичну допомогу і ще 22% допомагали і фізично, і грошима. Показово, що частка тих, хто допомагав грошима, приблизно однакова серед людей різного віку (34–35%). Водночас 17% людей не допомагали й не планують цього  робити.

В регіональному розподілі на Заході помітно вищий відсоток, ніж в середньому по країні, тих, хто долучався до допомоги суто фізичною працею (25%), тоді як найбільша частка тих, хто допомагав  фінансово, була серед мешканців Півдня (40%) і Центру (36%).

Більшість тих, хто після повномасштабного вторгнення  надавав саме фінансову допомогу армії, ВПО чи постраждалим від війни,  продовжують  жертвувати кошти й далі.

Трохи менше половини (47%) тих, хто робить пожертви з 2022 року,  робить це в тих самих обсягах, що й рік тому, тоді як для 34% респондентів обсяги їхніх донатів стали меншими. При цьому 9% із тих, хто надавав фінансову допомогу після вторгнення,  наразі жертвують більше, ніж рік тому. І лише 7% тих, хто раніше робив пожертви, перестали це робити протягом останнього року.

Також варто зазначити, що найпоширенішою причиною зменшення обсягів пожертв більшість респондентів називають зниження рівня їхніх доходів і заощаджень  – це 61% серед тих, хто раніше долучався до фінансової допомоги армії, ВПО та/або постраждалим від війни, але останнім часом робив менше пожертв, аніж рік тому.

Другою за поширеністю причиною (для 35%) стали  корупційні скандали в органах влади, які знизили мотивацію респондентів жертвувати власні кошти, доки бюджетні кошти витрачаються неефективно. Для кожного четвертого (26%) з тих, хто став жертвувати менше, причиною були оприлюднені історії про шахрайство під виглядом збору коштів. 16% також зазначили, що стали менше довіряти тим людям/організаціям, яким раніше робили пожертви. 

Крім того, варто зазначити, що відповідно до результатів опитування, абсолютна більшість українців (88%) пишаються своїм громадянством. Вже третій рік поспіль гордість за своє громадянство перебуває на майже однаково високому рівні (у 2022 році – 90,5%, 2023-му – 88,5%, 2024-му – 88%), що є найвищими показниками за  роки соціологічного моніторингу. Такий рівень гордості присутній серед  представників усіх вікових груп.

Раніше дослідницька агенція Info Sapiens, опираючись на дані свого дослідження, зазначала, що основою стійкості українців є віра в Збройні сили України (63%), підтримка родичів та близьких (49%), а також щоденна праця (27%). 

Нагадаємо, за рік в Україні частка молоді, яка вперше спробувала себе у волонтерстві, зросла з 6 до 30%.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter