“Батя, я стараюсь”: Зеленський назвав українок туристичним брендом. У мережах шириться флешмоб у відповідь

Дата: 18 Червня 2019
A+ A- Підписатися

Користувачі соцмереж обурилися висловлюваннями президента Володимира Зеленського щодо українських жінок, які він дозволив собі під час поїздки до Парижа, та у відповідь запустили флешмоб #‪‎ятобінетуристичнийбренд‬.

Дописи з обуренням опублікували у себе на сторінках десятки українців. 

17 червня Володимир Зеленський відвідав у Парижі найбільший у Європі кампус стартапів Station F. Під час свого виступу очільник держави розповів гостям про Україну, зокрема про українських жінок, які, на його думку, є одним з українських брендів. 

“Завжди було уявлення у всіх у світі, що Україна – це насамперед сільське господарство, шахти, металурги, а туристи завжди говорили, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже красиві люди, особливо жінки. Так, це все є, і воно залишається нашим брендом, але є й інші цифри, які говорять про те, що IT-індустрія, IT-технології та компанії дуже швидко розвиваються в Україні”, – сказав Зеленський. 

Одразу після появи новин зі словами гаранта Конституції українці почали обурюватись у соцмережах висловлюваннями Зеленського. Вони проводили паралелі з виступом експрезидента Віктора Януковича у 2011 році в Давосі, коли він сказав про українських жінок, які почнуть роздягатися навесні. 

“Для того щоб включити Україну, я хочу сказати, достатньо того, щоб подивитися на неї своїми власними очима тоді, коли почнуть квітнути каштани в Києві. І коли почнеться тепло і в містах українських почнуть роздягатися жінки – побачите таку красу, це дуже чудово”, – розповів тоді іноземним партнерам політик. 

На порівняння жінок з брендом відреагувала ґендерна уповноважена Катерина Левченко. На своїй сторінці вона нагадала, що в разі дискримінації за ознакою статі українці можуть скаржитися до Мінсоцполітики, яке визначене законом як уповноважений орган влади із забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

“Для цього в Міністерстві соціальної політики створена Експертна рада із розгляду скарг на факти дискримінації за ознакою статті. До складу Експертної ради входять експерти, представники державних та неурядових організацій. Тож несудовий спосіб захисту прав, як доводить досвід, також може бути ефективним”, – написала вона. 

“Пригадую, як згорали від сорому, коли один колишній очільник запрошував іноземців до України, особливо в травні, коли “цвітуть каштани та роздягаються жінки”. Здавалося, це печерне мислення вже лишилося в минулому, але – ні. Новий очільник вирішив, що “красиві жінки” поряд з ІТ і сільським господарством “були і лишаються брендом України”, і гордо повідомив про це у Франції. Хто там збирався йому радити про рівність? Не забудьте про неприпустимість сексизму”, –  написала віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе, нагадавши президенту про неприпустимість сексизму. 

Проте негативну реакцію спричинили не тільки схожість слів Зеленського зі словами Януковича.

“Жінки у нас так, прекрасні, Вово. Часом їх убивають – на фронті, деяких безкарно, в тилу”, – написав у себе на сторінці у Facebook журналіст Леонід Швець, нагадавши Зеленському про вбивство активістки Катерини Гандзюк.

Експерти вже назвали слова новообраного президента класичним прикладом стереотипізації.

“По-перше, Володимир Олександрович стереотипізував Україну як країну з відомою спеціалізацією у світовій системі розподілу туристичного потенціалу (не дуже престижною, треба сказати). По-друге, продемонстрував наявність стереотипів щодо сторони, що приймає, – Франції. Сьогодні ця країна має безліч інших важливих ролей у світовій політиці і культурі, крім куртуазності і вишуканої їжі. І нарешті, президент припустився непрощенної помилки, звівши жінок до національного ресурсу”, – написали на сторінці освітнього проекту PsyFi.

Обурені словами люди вже створили у Facebook спеціальний хештег #янетуристичнийбренд, під яким публікують десятки постів зі своїми думками. Деякі з них намагалися жартувати та згадувати акторське минуле Зеленського. 

“Тепер точно вірю, що багато жартів для 95-го кварталу Зеленський писав особисто”, – написав користувач Сергій Микита

“– Дивись, на камери скажеш французам, що у нас чудовий інвестиційний клімат, а на вушко по секрету – що дуже красиві та дружні дівчата. Тільки щоб ніхто не чув більше, ок? Не переплутай. 
– Тю, не филюйся, все буде чікі-пікі. Ти ж мене знаєш. 
– Знаю…” – написав блогер Антон Ходза

Як відомо, за недовгий час свого президентства Володимир Зеленський уже неодноразово наражався на критику з боку активістів. Проте й до вступу на посаду його вислови ставали предметом обговорення в суспільстві. Так, наприкінці березня батьки дітей із синдромом Дауна звернулися з відкритим листом до нього, вимагаючи вибачитися за образливі слова, які він використав у своєму серіалі “Слуга народу” щодо людей із синдромом Дауна та інвалідністю. Пост матері хлопця із синдромом Дауна, де вона розповіла про вимоги, став популярним у Facebook, а тому згодом він привернув увагу віцеспікерки парламенту Ірини Геращенко, яка записала відеозвернення до Зеленського, де закликала вибачитись у 24-годинний термін не тільки перед батьками дітей із синдромом Дауна, але й перед іншими меншинами, яких шоумен ображав у своїх виступах раніше. 

Згодом команда Зеленського вибачилася за свої слова, але назвала ситуацію “розгойдуванням”, яке влаштували політичні опоненти. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: