“Багато разів бив по голові”: дівчина з Чернігівщини розповіла про окупантів, які оселилися в домі її родини
Родина з одного з сіл Чернігівщини, яке перебувало під окупацією, розповіла про російських військових, що оселилися в їхньому домі: 16-річна чернігівка ледве врятувалась від зґвалтування, її били по голові зброєю, а брата дівчини допитували, зв’язували та залишали на ніч на вулиці.
Про це йдеться у сюжеті “Настоящего времени”.
16-річна дівчина повідомила, що 10 березня російські військові заселилися до їхнього будинку. В один з днів російський офіцер заштовхав дівчину до кімнати, потім штовхнув на ліжко, сів зверху та почав душити.
Коли дівчина не могла набрати повітря, російський офіцер її відпустив.
“Він хапав мене за голову, за шию, казав: “Якщо ти будеш кричати, я скручу тобі шию”, “Тебе всі [інші російські солдати] зґвалтують”. Погрожув вбити бабусю та брата”.
Брата дівчини допитували про наявність в селі українських солдатів, його зв’язували та залишали ночувати на вулиці.
“Коли я почув крик сестри, зміг вирватися, забіг у будинок та просив не чіпати сестру – їй 16 років. Мені казали, що вона навідниця, хоча телефони у всіх перед тим позабирали. Ну яка вона навідниця”, – розповів хлопець.
Російський офіцер наказав бабусі підлітків сидіти в іншій кімнаті і нікуди не йти, ніби “дівчину він не образить”.
“Але бабуся розуміла, що може статися. Вона прийшла до мене вночі і вдавала, що їй погано – падала. Якби не це, я не знаю, що могло би статися”, – сказала дівчина.
Також вона розповіла, що офіцер багато разів бив її зброєю по голові. Казав, що знайде чернігівку після війни, викраде, і вона житиме “там” [в Росії].
За словами командувача військ оперативного командування “Північ” Віктора Ніколюка, в селі діяли росіяни, тувинці та удмурти.
Нагадаємо, що коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.